Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ten pierwszy brązowy okres po porodzie jest niepokojący?

Witam. Jestem po porodzie 2 lata i przez te 2 lata karmiłam dziecko piersią. I dzisiaj dostałam pierwszy okres po porodzie ale brązowy czy wszystko jest ok czy mam się czymś martwić.
KOBIETA, 25 LAT 8 miesięcy temu

Wyleczalność opryszczki narządów płciowych

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć moment pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie jest kwestią indywidualną, związaną przede wszystkim ze stężeniem prolaktyny (PRL) we krwi, to jednak brak menstruacji przez 2 lata od porodu jest niezwykle rzadką sytuacją. Sądzę, że wymaga to konsultacji ginekologicznych. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Natomiast już sam kolor, obfitość i czas trwania menstruacji mogą być różne i nawet jeżeli odbiegają od normy przyjętej przez kobietę, to zazwyczaj wynikają po prostu z gwałtownych zmian hormonalnych. Często pierwsza miesiączka po porodzie jest wyjątkowo skąpa i przypomina raczej plamienie – również koloru brązowego, a niekiedy jest jasnoczerwona i wyjątkowo obfita przy jednoczesnym braku dolegliwości bólowych.

Kolor krwi miesięcznej w pani przypadku może mieć związek z jej długim zaleganiem – wówczas przybiera kolor brązowy lub nawet czarny, świadczący o obecności starszych kawałków błony śluzowej macicy. Jeżeli po nich nastąpi jasny, tradycyjny kolor krwi, to nie ma Pani powodów do obaw. Niewykluczone także, że dopiero w kolejnych cyklach menstruacja będzie bardziej przypominała tę, do której przywykła Pani przed ciążą. Być może zechce Pani zapoznać się z naszą infografiką omawiającą zabarwienie krwi menstruacyjnej: https://portal.abczdrowie.pl/co-o-twoim-zdrowiu-mowi-kolor-krwi-menstruacyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy