Czy miesiączki 5 miesięcy po porodzie mogą być nieregularne?

Witam minelo 5 miesiącu od porodu. Poczatkowo karmilam piersią jak i mlekiem modyfikowanym, w 4 miesiącu po porodzie dostalam miesiączki, jednak po tym dniu odstawilismy mlekonmodyfikowane i karmie sama piersia jednak dzis mila 30 dzien od miesiaczki i sie nie pojawiła występuje jedynie bol w podbrzuszu podobny do miesiaczkowego czy jest to powod do niepokoju czy miesiaczki moga byc nieregularne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, jest niewykluczone, że dopóki będzie Pani karmić piersią, krwawienia menstruacyjne mogą pojawiać się nieregularnie. Mogą także odbiegać od przyjętej normy, jeżeli chodzi o obfitość czy natężenie dolegliwości towarzyszących miesiączce. Ma to związek z hipotetycznym brakiem równowagi hormonalnej oraz wysokim poziomem prolaktyny we krwi. Hormon ten odpowiedzialny jest za laktację i jednocześnie blokuje aktywność jajników, stąd możliwe opóźnienia menstruacji. Więcej o prolaktynie może się Pani dowiedzieć z tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie.

Oczywiście sugeruję także kontrolę u ginekologa w celu wykluczenia nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego, ponieważ może je wskazać tylko badanie ginekologiczne czy też USG TV. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.