Dlaczego kolejna miesiączka po porodzie się nie pojawiła?

Witam. Urodziłam w 14 maja. 25 czerwca dostałam pierwsza miesiączkę (potwierdzona była na wizycie kontrolnej u ginekologa). W lipcu pobolewało mnie tak jak zawsze za miesiączkę, ale nie było jakiś dużych krwawień, a jedynie jakieś małe plamki. Od tego czasu nie dostałam miesiączki. Czy to jest normalne, ze następna się nie pojawiła? Powinnam się martwić? Dziękuje za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie wspomina Pani o ważnej kwestii, jaką jest karmienie piersią. Wpływa ona znacząco na cykl miesiączkowy, który może być rozregulowany, jeśli kobieta nadal karmi piersią.

Jeśli więc nadal Pani karmi maleństwo piersią, to może Pani nie miesiączkować wcale lub menstruacje mogą być nieregularne. Miesiączki staną się regularne po zakończeniu okresu laktacji.

Nieregularne miesiączki po porodzie zdarzają się również u kobiet, które nie karmią piersią. Dzieje się tak zwłaszcza kilka miesięcy po porodzie. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku brak drugiej miesiączki nie będzie niczym niepokojącym. Jeśli mimo to czuje Pani niepokój, proszę udać się do ginekologa.

Jeśli rozpoczęła Pani współżycie warto również wykonać test ciążowy.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania innych użytkowniczek znajdują się pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-13-tygodni-po-porodzie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-po-porodzie-a-antykoncepcja,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-drugiej-miesiaczki-po-porodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.