Czy w pierwszym miesiącu po porodzie można zajść w kolejną ciążę?

Witam, mam pytanie czy w pierwszym miesiącu po porodzie można zajść w kolejną ciążę?? Dziecko karmię piersią.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

co prawda zdarza się to bardzo rzadko, ale jest możliwe. Niestety wciąż pokutuje przekonanie, że brak miesiączki oraz karmienie piersią niemowlęcia, to najlepsza gwarancja braku ryzyka zajścia w ciążę. Nie jest to prawda. Faktycznie prolaktyna, hormon produkowany przez przysadkę mózgową, reguluje proces laktacji i hamuje owulację oraz krwawienie. Nazywamy to laktacyjnym brakiem miesiączki. Stężenie prolaktyny jest tym wyższe, im większa częstotliwość karmienia niemowlęcia przez młodą matkę. Więcej o tym zjawisku w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/owulacja-po-porodzie.

Rzadko więc zdarza się, by cykl miesiączkowy powrócił przed upływem 8 tygodni od porodu, a często jest to nawet kilkanaście miesięcy. Niemniej należy podchodzić do tego tematu indywidualnie, bo zdarza się, że owulacja pojawia się np. po upływie 6. tygodni (lub wcześniej) mimo regularnych karmień piersią i mimo braku miesiączki. Dlatego lekarze powtarzają, że podczas karmienia piersią należy pamiętać o antykoncepcji. Zatem w Pani przypadku zajście w ciążę w tak krótkim czasie od porodu (w trakcie połogu) i przy karmieniu piersią niemowlęcia jest niezwykle mało prawdopodobne, ale nie wykluczone. Proszę zapoznać się z odpowiedziami na podobne pytanie naszych ekspertów – ginekologów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-6-tygodni-po-porodzie oraz z odpowiedzią eksperta w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciaza-w-pologu-czy-to-mozliwe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.