Zapytaj lekarza

7 3 3 , 3 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to normalne, że tyle miesięcy po porodzie nie mam miesiączki?

Witam, jestem po porodzie 7,5mies. Pierwszą miesiączkę dostałam 13ego października, karmie piersią w dzień ok. 4razy i w nocy, gdy maluch się przebudzi. Dziś jest 40dzien cyklu i nadal nie mam drugiej miesiączki, czy to normalne? Dodam, że przed ciążą miałam cykle ok 35dniowe.
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Dzieci palących matek

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

czas powrotu krwawienia menstruacyjnego to kwestia indywidualna – na pewno na moment powrotu miesiączki ma w Pani sytuacji największy wpływ prolaktyna. Niektóre kobiety, mimo regularnego karmienia piersią, a co za tym idzie – wysokiego stężenia prolaktyny we krwi, dostają menstruacji już po kilku tygodniach od zakończenia połogu, inne nie mają okresu nawet przez rok czy półtora. O prolaktynie może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-prolaktyna-objawy-skutki-leczenie.

Również nieregularne krwawienia nie są niczym niezwykłym tak długo, jak kobieta karmi piersią – za to również ponosi winę prolaktyna. Niekiedy do unormowania gospodarki hormonalnej, a wraz z nią – cyklu menstruacyjnego – dochodzi dopiero po zakończeniu karmienia (nawet do kilku miesięcy).

Niemniej, jeżeli menstruacja nie pojawi się w najbliższym czasie, to warto skonsultować się z ginekologiem, by wykluczyć patologie w obrębie narządu rodnego czy poważne zaburzenia hormonalne.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy