Dlaczego do tej pory nie mam miesiączki po porodzie?

Witam mam 30 lat .Urodziłam dziecko w lipcu i do tej pory nie mam miesiączki.Bede w do wdzięczna za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie wspomina Pani o tym, czy karmi Pani piersią – jeżeli tak, to brak miesiączki jest naturalny. Wiąże się z wysokim stężeniem prolaktyny we krwihormonu odpowiedzialnego m.in. za laktację – która blokuje czynności jajników związane z cyklem miesiączkowym. Kobiety, które karmią piersią mogą nie miesiączkować nawet rok (niekiedy i dużo dłużej, lecz gdy po roku krwawienie nie wystąpi, należy zgłosić się do ginekologa). Zazwyczaj menstruacja pojawia się, gdy z jakiegoś powodu kobieta karmi rzadziej lub dziecko spożywa pokarm w mniejszych ilościach (np. wskutek rozszerzania diety). Naturalnie spada poziom PRL, a funkcje jajników zostają przywrócone. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ten-brak-okresu-od-porodu-jest-normlany.

W przypadku kobiet, które nie karmią piersią okres może pojawić się do kilku tygodni po porodzie. Jest to jednak kwestia indywidualna i związana nie tylko z samym faktem urodzenia dziecka – wiele zależy od długości cyklu i regularności miesiączkowania przed okresem ciąży. Jeżeli jednak okres nie pojawia się po 8 tygodniach od porodu – nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.