Czy ten brak okresu od porodu jest normlany?

Witam mam 42 lata karmie piersia tylko w nocy 2 lub 3 razy, sym ma 8 miesiecy ,i od porodu nie mam okresu czy to normalne ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

menstruacja po porodzie jest kwestią indywidualną – oczywiście zakłada się, że wraz ze spadkiem częstotliwości karmienia, więc wraz ze zmniejszonym wydzielaniem prolaktyny, powinna powrócić miesiączka, jednak w praktyce nie zawsze się to sprawdza. O laktacji i hormonach nią sterujących może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Ramy czasowe dla comiesięcznego krwawienia po porodzie to ok. 6 tygodni (czyli po zakończeniu połogu) po porodzie do nawet kilkunastu miesięcy. Najczęściej jest to uwarunkowane, jak już wspominałam, wydzielaniem hormonu regulującego laktację i hamującego wydzielanie estrogenów. Oznacza to, że w okresie laktacji endometrium nie przyrasta we właściwym, regularnym tempie, stąd nie dochodzi do jego złuszczania w postaci krwawienia miesięcznego. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Zazwyczaj, gdy kobieta drastycznie zmniejsza ilość karmień w cyklu dobowym, funkcje jajników zostają przywrócone. Jeśli tak się nie dzieje, nie jest to powód do paniki – u niektórych kobiet miesiączka powraca dopiero po nawet 6. tygodniach od momentu całkowitego zaprzestania karmienia piersią. Być może ta odpowiedź naszego eksperta Panią uspokoi: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-8-miesiecy-po-porodzie.

Natomiast proszę pamiętać, że bez badania ginekologicznego oraz USG TV nie sposób z całą pewnością stwierdzić, czy przyczyną braku menstruacji nie jest jakaś nieprawidłowość funkcjonowania narządów rodnych, więc sugeruję wizytę u ginekologa. Jest to szczególnie istotne w przypadku gdy ostatnia wizyta u specjalisty miała miejsce w trakcie lub zaraz po zakończeniu połogu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.