Witam,
pierwsza miesiączka po porodzie jest zależna od indywidualnych predyspozycji kobiecego organizmu – nie sposób jej przewidzieć, choć możliwe jest wystąpienie owulacji bez menstruacji.
Faktem jest, że laktacją steruje m.in. prolaktyna – hormon, którego wysokie stężenie powoduje zmniejszone wydzielanie estrogenów, odpowiedzialnych za funkcjonowanie jajników. Gdy kobieta przestaje karmić piersią, poziom prolaktyny spada, zostają przywrócone funkcje jajników i teoretycznie kobieta powinna zaobserwować menstruację po upływie ok. 4-6 tygodni od momentu zakończenia laktacji. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.
Jeżeli chodzi o antykoncepcję, to z uwagi na to, że nie karmi Pani piersią, wybór jest bardzo szeroki. Najpopularniejsze są metody hormonalne – zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i plastry, a nawet zastrzyki. Wybór jednej z nich podyktowany jest preferencjami kobiety – najwygodniejszy w użyciu jest zastrzyk, zaś tabletki wymagają skrupulatności, ponieważ to od niej zależy skuteczność tej metody antykoncepcyjnej. Być może wybór będzie dla Pani łatwiejszy dzięki naszemu artykułowi: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-wady-i-zalety.
Coraz chętniej kobiety decydują się także na wkładki wewnątrzmaciczne – spirale, których największą zaletą jest dyskrecja użytkowania oraz długi czas skuteczności (nawet 5 lat!), z kolei wkładki hormonalne działają tak jak tabletki czy plastry, lecz również można o nich zapomnieć na długi czas. Odsyłam do artykułu, tam znajdzie Pani więcej informacji o metodach antykoncepcji: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wszystko-co-chcesz-wiedziec.
Proszę pamiętać, że nie ma idealnej metody zapobiegania nieplanowanej ciąży – każda z wymienionych niesie za sobą ryzyko działań niepożądanych. Antykoncepcję należy wybierać indywidualnie – w przypadku metod hormonalnych oraz systemów wewnątrzmacicznych, warto zasugerować się opinią ginekologa, który oceni bezpieczeństwo danej metody. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dobrze-dobrac-antykoncepcje?utm_source=abczdrowie&utm_medium=must-know-seo&utm_campaign=traffic-redirection.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jaka metoda antykoncepcji będzie dla mnie właściwa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Antykoncepcja - co poza metodami hormonalnymi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wybór najlepszej opcji antykoncepcji – odpowiada Lek. Jarosław Maj
- Jaką antykoncepcję stosować przy kuracji Izotekiem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- W jaki sposób się zabezpieczać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ten brak okresu od porodu jest normlany? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy przy tym nowotworze muszę odstawić antykoncepcję? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy plastry Evra są skuteczną antykoncepcją? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jaką antykoncepcję mogę zastosować? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego teraz krwawię po cesarce? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Antykoncepcja po porodzie - kiedy i jaka jest najlepsza?
Antykoncepcja po porodzie to temat, który wywołu
Antykoncepcja w czasie karmienia piersią
W krótkim czasie po porodzie jajniki wznawiają swo
8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet
Antykoncepcja w dzisiejszych czasach Obecnie kobie