Jaką antykoncepcję mogłabym teraz zastosować?

Dzień dobry jestem 9 tygodni po porodzie nie mam okresu oczywiście współżyłam ze swoim partnerm nie zabezpieczaliśmy się przez własną głupotę przestałam karmić piersią miesiąc tem zrobiłam test ciążowy wyszedł negatywny. Kiedy będę mogła się spodziewać miesiączki i jak ki jak antykoncepcje teraz bym mogła zastosować oprócz prezerwatyw bo od nich robią mi się zapalenia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pierwsza miesiączka po porodzie jest zależna od indywidualnych predyspozycji kobiecego organizmu – nie sposób jej przewidzieć, choć możliwe jest wystąpienie owulacji bez menstruacji.

Faktem jest, że laktacją steruje m.in. prolaktynahormon, którego wysokie stężenie powoduje zmniejszone wydzielanie estrogenów, odpowiedzialnych za funkcjonowanie jajników. Gdy kobieta przestaje karmić piersią, poziom prolaktyny spada, zostają przywrócone funkcje jajników i teoretycznie kobieta powinna zaobserwować menstruację po upływie ok. 4-6 tygodni od momentu zakończenia laktacji. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Jeżeli chodzi o antykoncepcję, to z uwagi na to, że nie karmi Pani piersią, wybór jest bardzo szeroki. Najpopularniejsze są metody hormonalne – zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i plastry, a nawet zastrzyki. Wybór jednej z nich podyktowany jest preferencjami kobiety – najwygodniejszy w użyciu jest zastrzyk, zaś tabletki wymagają skrupulatności, ponieważ to od niej zależy skuteczność tej metody antykoncepcyjnej. Być może wybór będzie dla Pani łatwiejszy dzięki naszemu artykułowi: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-wady-i-zalety.

Coraz chętniej kobiety decydują się także na wkładki wewnątrzmacicznespirale, których największą zaletą jest dyskrecja użytkowania oraz długi czas skuteczności (nawet 5 lat!), z kolei wkładki hormonalne działają tak jak tabletki czy plastry, lecz również można o nich zapomnieć na długi czas. Odsyłam do artykułu, tam znajdzie Pani więcej informacji o metodach antykoncepcji: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wszystko-co-chcesz-wiedziec.

Proszę pamiętać, że nie ma idealnej metody zapobiegania nieplanowanej ciąży – każda z wymienionych niesie za sobą ryzyko działań niepożądanych. Antykoncepcję należy wybierać indywidualnie – w przypadku metod hormonalnych oraz systemów wewnątrzmacicznych, warto zasugerować się opinią ginekologa, który oceni bezpieczeństwo danej metody. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dobrze-dobrac-antykoncepcje?utm_source=abczdrowie&utm_medium=must-know-seo&utm_campaign=traffic-redirection.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.