W jaki sposób się zabezpieczać?

Dzień dobry. Mam 18 lat, niedawno zacząłem mieć kontakty seksualne. Chciałbym się dowiedzieć jak się zabezpieczać, by nie doszło do zapłodnienia? Prezerwatywy nie dają pełnej pewności, a nie wyobrażam sobie zostania ojcem w tym wieku. Dziękuję
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Aby zwiększyć skuteczność ochrony przed ciążą Pana partnerka może rozważyć różne metody antykoncepcyjne. Ich stosowanie należy jednak skonsultować z lekarzem, który w oparciu o szczegółowy wywiad, jak i dodatkowe badania oceni jej stan zdrowia. Jedną z najpopularniejszych metod w przypadku

kobiet jest doustna antykoncepcja hormonalna. Ginekolog może wystawić receptę na określone tabletki, jeżeli wcześniej nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do ich stosowania.

Kobiety mają również do wyboru plastry antykoncepcyjne, oparte na działaniu hormonów. Wyróżnia je duża skuteczność. Poza tym z dostępnych metod można wymienić również krążki dopochwowe. Taki pierścień zakładany jest przez kobietę raz na trzy tygodnie. Może być alternatywą dla kobiet, które nie mogą stosować tabletek antykoncepcyjnych. Jeszcze innym sposobem są wkładki wewnątrzmaciczne.

Proszę pamiętać, aby mimo stosowania przez partnerkę dodatkowej metody antykoncepcyjnej, nie rezygnować jednocześnie z prezerwatywy, która stanowi dodatkową ochronę nie tylko przed ciążą, ale również przed różnymi chorobami narządów płciowych.

Więcej szczegółowych informacji na temat różnych dostępnych metod antykoncepcyjnych dla kobiet można znaleźć w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wybierz-metode-dla-ciebie https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wszystko-co-chcesz-wiedziec

Warto także sprawdzić, jak na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/srodki-antykoncepcyjne-dla-mezczyzn

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antykoncepcja-w-formie-zastrzykow-dla-mezczyzn

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.