Zapytaj lekarza

7 3 3 , 3 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego teraz krwawię po cesarce?

Dzień dobry. Urodziłam przez cesarskie cięcie, minęły 3 miesiące, a ja od dwóch dni krwawię. Dodam, ze karmię piersią. Czy to normalne?
KOBIETA, 23 LAT 8 miesięcy temu

Powikłania cesarskiego cięcia

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,
nie napisała Pani, co dokładnie oznacza „krwawienie”, ale bardzo prawdopodobne, że to po prostu pierwsza miesiączka po porodzie – oczywiście pod warunkiem, że dotychczas jeszcze nie wystąpiła. Jeżeli czuje Pani ból podbrzusza i wszystkie symptomy wskazują na menstruację, to nie ma Pani powodu do obaw. Być może Pani konsternacja ma związek z mylnym przekonaniem o braku cyklu miesiączkowego po porodzie w sytuacji, gdy kobieta karmi piersią. Faktycznie – laktacja, wynikająca m.in. z wydzielania prolaktyny, sprawia, że wiele kobiet nie miesiączkuje przez pierwsze pół roku po porodzie, a nierzadko nawet przez najbliższych 20 miesięcy.
To, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka często jest kwestią osobniczą, choć zazwyczaj ma bezpośredni związek z karmieniem piersią. Wówczas wydzielająca się prolaktyna, odpowiedzialna wraz z oksytocyną za laktację, skutecznie hamuje pojawienie się menstruacji. Zazwyczaj krwawienie u matek karmiących piersią pojawia się wskutek zmniejszenia częstotliwości karmień w skali doby, ale jednak nie jest to regułą bez odstępstw. Jeśli ma Pani ochotę, proszę zapoznać się z materiałem, który tłumaczy w jaki sposób hormony sterują procesem laktacji: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.
Natomiast konsultacji z ginekologiem podlega sytuacja, gdy mimo upływu rok od porodu menstruacja nadal nie występuje. Więcej o miesiączce po porodzie – o charakterze i częstotliwości krwawień i nie tylko – w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie. Dla pewności sugeruję wizytę u ginekologa po ustaniu krwawienia lub w razie gdyby coś jeszcze budziło Pani niepokój – np. duży upływ krwi, złe samopoczucie, osłabienie, utrzymujące się ponad 7 dni krwawienie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy