Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy wreszcie mogę spodziewać się okresu?

Karmie piersią córkę 11 miesięcy i nadal nie mam okresu kiedy mogę się go spodziewać. Martwi mnie to robiłam testy negatywne.
KOBIETA, 26 LAT 11 miesięcy temu

Palenie vs. karmienie piersią

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, kwestia powrotu miesiączki po porodzie jest bardzo indywidualna – u niektórych kobiet menstruacja wystąpi już miesiąc po porodzie, u innych – dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Za brak menstruacji w tej sytuacji odpowiada hormonprolaktyna, która steruje laktacją. Jego wysokie stężenie we krwi podczas karmienia piersią powoduje tzw. laktacyjny brak miesiączki. Więcej o pierwszej menstruacji po ciąży przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie. W przypadku gdy kobieta karmi piersią okres może nie pojawić się nawet przez pierwszy rok życia dziecka – po odstawieniu go od piersi lub ograniczeniu liczby karmień miesiączka powinna wrócić, choć być może początkowe cykle będą nieregularne, ilość krwawienia też może być inna niż przed ciążą. Oto odpowiedź naszego eksperta, zachęcam do zapoznania się: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-pojawia-sie-pierwsza-miesiaczka-po-porodzie. Sądzę, że nie ma Pani powodów do obaw, ale proszę pamiętać, że brak menstruacji nie zwalnia Pani z obowiązku regularnych wizyt u ginekologa – jeśli w ostatnim półroczu nie była Pani badana, warto zmienić to, by upewnić się, że brak menstruacji nie jest spowodowany problemami ginekologicznymi. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy