Czy to normalne, że nie mam okresu?

Czy to normalne że po porodzie miałam miesiączkę przez 2 miesiące a teraz trzeci miesiąc i nic? Czy skonsultować to z lekarzem czy jeszcze poczekać? Dodam że karmie piersią dosyć często malucha, co 4/5 godziny Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam, miesiączkowanie po porodzie to kwestia indywidualna i od wielu czynników zależy, kiedy pojawi się po raz pierwszy, jak będzie wyglądać i czy będzie pojawiać się w kolejnych miesiącach regularnie. Niektóre kobiety miesiączkują już kilka tygodni po porodzie, inne – nawet rok później mają pierwszą menstruację. Teoretycznie karmienie piersią opóźnia ten moment w znacznym stopniu – z powodu wydzielania prolaktyny, która hamuje miesiączkowanie. Pisze o tym aspekcie nasz ekspert w odpowiedzi na pytanie jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-pojawia-sie-pierwsza-miesiaczka-po-porodzie. Stąd też krwawienie, które pojawia się u Pani nie musi być regularne. Bywa, że dopiero po odstawieniu lub mocnym ograniczeniu karmienia piersią cykl miesiączkowy wraca do normy z powodu uregulowania gospodarki hormonalnej w organizmie. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie. Jeżeli brakowi miesiączki zaczną towarzyszyć inne objawy i czas ten będzie się wydłużał, sugeruję zasięgnięcie porady ginekologa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.