Dla mam bóle brzucha po porodzie?

Witam, jestem 2 msc po porodzie naturalnym i od paru dni pobolewa mnie brzuch jak na miesiączkę. Mniej więcej 3-4 tygodnie po porodzie odbyłam z partnerem stosunek bez zabezpieczenia... Czy to może być kolejna ciąża? Caly czas karmie piersia bez dopajania, ale zdarzyło mi sie odciagac pokarm laktatorem. Dodam jeszcze że na drugi dzien po stosunku zaobserwowalam krwawienie. Nie wiem co mam myśleć ..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle skurczowe podbrzusza mogą oznaczać po prostu nadchodzącą menstruację – karmienie piersią, a co za tym idzie – wzrost hormonu zwanego prolaktyną – powoduje zatrzymanie owulacji wskutek braku czynności jajników, ale nie jest to regułą. W praktyce oznacza to, że mimo wysokiego poziomu prolaktyny we krwi menstruacja oraz owulacja mogą się pojawić. Jest więc możliwe, by kobieta odzyskała płodność jeszcze przed zakończeniem karmienia piersią. Szczegółowo ten problem porusza nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/nieplodnosc-laktacyjna.

Ponieważ karmienie niemowlęcia piersią nie jest gwarancją braku płodności, koniecznie należy pamiętać o antykoncepcji – trudno ocenić, czy jest Pani przed miesiączką, czy też doszło do zapłodnienia. Sugerowałabym wykonanie testu ciążowego oraz, niezależnie od wyniku, zgłoszenie się do ginekologa w razie gdyby bóle nie ustały. Więcej o miesiączce po porodzie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.