Czy to może być jednak ciąża, mimo że test ciążowy jest negatywny?

Witam. W marcu urodziłam synka. Pierwszy, okres po porodzie dostałam 30 czerwca. Cykle trwały następująco 30.06-27.07, 28.07-22.08, 23.08-16.09. Obecnie mamy 17.10 a ja jestem bez okresu.... W dniach 3 i 4.10 kochaliśmy się z mężem bez zabezpieczenia. Czy to może być ciąża? Dodam że karmie synka piersią dość często, myślę że częściej niż co 2 h. W nocy mamy 3 karmienia. Robiłam test, co prawda nie z porannego moczu, tylko z drugiego, ale wyszedł negatywny. Czy mógł być fałszywy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli test ciążowy wykonała Pani minimum po 14 dniach od zbliżenia z partnerem, to wynik powinien być wiarygodny. Niemniej na wszelki wypadek sugerowałabym wykonanie testu z krwi na oznaczenie poziomu beta hCG w organizmie. Być może przydatny okaże się ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Ponieważ nie doprecyzowała Pani, czy stosują Państwo jakąś antykoncepcję, to trudno wyrokować o ryzyku zapłodnienia, ale proszę pamiętać, że karmienie piersią nie jest gwarantem braku owulacji. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/owulacja-po-porodzie.

Skoro miesiączkuje Pani od lipca, to jest to związane z prawdopodobnym powrotem pełnej płodności, a co za tym idzie – realnym ryzykiem zapłodnienia. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/nieplodnosc-laktacyjna.

Jeżeli wynik testu ciążowego lub badania laboratoryjnego wykluczy ciążę, warto skonsultować się z ginekologiem w celu ustalenia przyczyny zaburzeń miesiączkowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.