Czy mam się martwić tymi plamieniami?

Witam. 11 sierpnia urodzilam córkę siłami natury. Od tego czasu karmie piersia. W grudniu zaczęliśmy rozszerzanie diety. 13 grudnia dostałam pierwsza miesiaczke trwała ona 9 dni. Kolejna przyszła 20 stycznia. Po 20 dniach od miesiączki mam jasnorozowe/brązowe plamienia, czy powinnam się tym nie pokoić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

miesiączkowanie po porodzie oraz w trakcie karmienia piersią może wyglądać inaczej niż przed ciążą. Jest to związane z wydzielaniem prolaktyny oraz szeregiem zmian fizjologicznych, jakie zaszły w ciele kobiety podczas ciąży.

W związku z tym mogą pojawiać się nieregularne miesiączki oraz plamienia. Cykle miesiączkowe mogą mieć różną długość i nie jest to powodem do niepokoju. Normalizacja trwa przez kilka cyklów miesiączkowych.

W Pani przypadku okres wystąpił w momencie rozszerzania diety, a więc wtedy, gdy ilość karmień piersią zmniejszyła się. To naturalny etap i od teraz miesiączka będzie stopniowo powracać i normalizować się. Warto jednak udać się do ginekologa i wykonać podstawowe badania – zwłaszcza, jeśli nie wykonała ich Pani po połogu.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-miesiaczka-po-porodzie-przy-karmieniu-piersia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-w-okresie-karmienia-piersia-czy-to-miesiaczka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/miesiaczka-podczas-karmienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.