Dlaczego wciąż nie dostałam jeszcze okresu od zakończenia połogu?

Sześć tygodni temu zakończyłam karmienie piersią i nadal nie dostałam miesiączki. Od zakończenia połogu miesiączka w ogóle się u mnie nie pojawiła. Mimo tego, że zabezpieczamy się z mężem wykonałam test ciążowy, ale wynik był negatywny. Proszę o poradę, gdyż w związku z epidemia, obawiam się iść na wizytę do lekarza.

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie napisała Pani, ile czasu minęło od porodu, a jest to dość istotne. Również zakończenie karmienia piersią nie jest jednoznaczne z natychmiastowym powrotem menstruacji. Czasami to wymaga czasu, a pojawienie się okresu jest kwestią indywidualną – u niektórych kobiet wraca mimo karmienia piersią w niedługim czasie od zakończenia połogu. Więcej na ten temat w naszym artykule, serdecznie zachęcam do zapoznania się: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie. Po odstawieniu dziecka od piersi należy dać czas organizmowi, aby gospodarka hormonalna wróciła do równowagi, tj. do stanu sprzed okresu laktacji, który to czas jest okresem, kiedy kobiecym organizmem „rządzi” prolaktyna. To ona odpowiada wówczas za wstrzymanie menstruacji. Przyjmuje się, że jeżeli miesiączka nie wróci w ciągu 3 miesięcy od odstawienia dziecka od piersi, to należy wdrożyć diagnostykę. Ginekolog po zapoznaniu się z sytuacją może zlecić wykonanie badań, bowiem za brak menstruacji mogą być odpowiedzialne m.in. zaburzenia funkcji tarczycy oraz oczywiście hormony. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.