Dlaczego miesiączka trwa już 7 dni?

Karmiłam córkę piersią 2.5 roku. Po około 8mc od porodu dostałam miesiączki, która była regularna. Po odstawieniu córki od piersi, po 2 tyg dostałam okres tego dnia co powinnam, lecz jest on bardzo skąpy, mogę porównać to raczej do plamienia. Poza tym trwa to już 7 dzień, gdzie zawsze mój okres trwał około 5. Czy możliwe jest takie zaburzenie z powodu odstawienia córki od piersi? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, oczywiście – zaburzenia cyklu mogą być spowodowane zachwianiem gospodarki hormonalnej wskutek odstawienia dziecka od piersi. Laktacją sterują hormony – zwłaszcza prolaktyna, która to w okresie laktacji wycisza czynność jajników i zatrzymuje cykl menstruacyjny. Stąd właśnie bierze się niepłodność laktacyjna.

Nawet mimo regularnego miesiączkowania w okresie karmienia piersią w Pani organizmie utrzymywał się wysoki poziom prolaktyny, a po odstawieniu od piersi, gdy poziom hormonu spadł, doszło zapewne do tymczasowych zaburzeń.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Jeżeli w kolejnym cyklu Pani menstruacja nie wróci do normy, nie pojawi się wcale lub cokolwiek innego będzie budziło Pani obawy, warto skonsultować się z ginekologiem, który może zasugerować wykonanie badań hormonalnych.

Zachęcam do lektury materiału dostępnego pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.