Co oznacza ta wydzielina z piersi po zakończeniu karmienia?

Witam, 10 miesięcy temu urodziłam pierwsze dziecko. Niestety w wyniku stresu podczas nagłego porodu moje karmienie trwało niecały miesiąc po próbach pobudzenia laktacji na różne sposoby. Ostanio zaczęłam się strasznie pocić,przed ciążą tak nie miałam dodatkowo po naciśnięciu brodawki wypływa wydzielina/mleko. Co moze to oznaczać? Tsh mam w normie oraz inne podstawowe badania , robiłam 2 miesiące temu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią dolegliwości mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne – dlatego też sugeruję, by skonsultowała się Pani z ginekologiem lub internistą. Ponieważ mlekotok nie musi mieć związku z nieprawidłową pracą tarczycy, a poziom TSH może być w normie, to warto wykonać badanie na oznaczenie poziomu prolaktyny (PRL). Tutaj więcej o badaniu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-prolaktyny.

Hormon ten steruje laktacją, więc jego podwyższone stężenie jest naturalne w okresie, w którym kobieta karmi piersią (oraz nawet do wielu miesięcy po zakończeniu laktacji), ale niekiedy jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, noszących miano hiperprolaktynemii. Tutaj omówienie tego zaburzenia: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie. Przyczyn takiego stanu może być wiele: od nadmiernego stresu aż pod guza przysadki mózgowej i to od etiologii zaburzenia zależy dalsze postępowanie w przypadku podwyższonego poziomu PRL. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie.

Oczywiście, by mieć pewność co do hiperprolaktynemii konieczne jest badanie z krwi, ale także badanie piersi – być może lekarz zadecyduje o USG lub mammografii. Warto wiedzieć, że pojawienie się jakiejkolwiek wydzieliny z gruczołów sutkowych jest objawem niepokojącym (poza okresem laktacji) i zawsze powinno podlegać niezwłocznej interwencji lekarskiej. Problematykę pojawienia się wydzieliny z piersi omawia także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.