Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 3 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Żółte wycieki po naciśnięciu sutka

Witam. Gdy nacisne sutek wylatuje z niej cos jakby mleko lekko zoltawe. Urodziłam dziecko 4 lata temu i karmilam ok 3 msc. Nie biorę żadnych leków ani nie jestem chora. Dzieje się tak z obiema piersiami . Czy to powód do niepokoju?
KOBIETA, 29 LAT 7 miesięcy temu

Zioła na menopauzę

Z przykrymi objawami przekwitania można poradzić sobie naturalnie. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie zioła warto stosować przy menopauzie. Na ten temat wypowiada się dr Grzegorz Południewski, ginekolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

rozpoczęcie karmienia piersią powoduje, że gruczoły są aktywne już na zawsze, co oznacza, że niektóre kobiety nawet przez wiele lat doświadczają sporadycznego wypływu pokarmu z piersi. Wówczas nie jest to podyktowane żadnym stanem chorobowym.

Natomiast jeżeli przez ostatnie lata nie zdarzyła się Pani taka sytuacja, to niewykluczone są zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do nieuzasadnionego mlekotoku. Odpowiada za to prolaktynahormon, który między innymi odpowiedzialny jest za proces laktacji. W okresie ciąży oraz po porodzie jego poziom rośnie, powodując produkowanie mleka przez gruczoły w piersiach.

Niekiedy jednak jego poziom wzrasta gwałtownie pomimo braku ciąży (nawet mężczyźni mogą zmagać się z jego nadmiarem). Taki stan nazywany jest hiperprolaktynemią. Jego wystąpienie czasami jest przejściowym stanem spowodowanym np. stresem, ale może też świadczyć o poważnych zaburzeniach hormonalnych oraz chorobach przewlekłych. Niektóre z nich to niedoczynność tarczycy, PCOS, ale także gruczolak przysadki mózgowej, a w skrajnych przypadkach nawet nowotwór nerek czy płuc. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Sugeruję więc, by udała się Pani do internisty bądź bezpośrednio do endokrynologa w celu potwierdzenia tej hipotezy. Konieczne będą badania hormonalne, w tym oznaczenie poziomu prolaktyny (PRL), by upewnić się co do jej podwyższonego poziomu.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/guz-prolaktynowy-przyczyny-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy