Dlaczego laktacja jeszcze się nie skończyła?

Witam, karmilan dziecko 27mc pptem stopniowo je odstawiłam...teraz mija ponad 1.5 roku od tego czasu A ja dalej czasami mam mleko. Maleńkie ilości Ale wraca. Czy to może być wynik jakiegoś zaburzenia? Czy mały jak śpi dalej że mna I tuli się do piersi może uruchamiać laktacje? Prosze o odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam, mleko może pojawiać się w piersiach jeszcze przez kilka miesięcy po zakończeniu laktacji, w niektórych wypadkach nawet przez dwa lata – jest to naturalne zjawisko. Dodatkowo pojawią się głosy ze świata nauki, że choć gruczoły w piersiach po zakończeniu laktacji wracają do poprzedniego stanu, to jednak w każdej chwili mogą się na nowo "aktywować". Nie zostało to potwierdzone, natomiast faktycznie są kobiety, u których pokarm pojawia się nawet przez kilka lat. Bliskość dziecka i uczucia temu towarzyszące mogą powodować zwiększony przypływ mleka. Ma to ścisły związek z oksytocynąhormonem, który wraz z prolaktyną steruje laktacją. Wydzielany jest zarówno podczas seksu, jak i... porodu. Prawdopodobnie to powoduje, że zaraz po męczącym porodzie kobieta może czuć błogość, radość, a nawet euforię. Oksytocyna może się wydzielać nawet wówczas, gdy kobieta usłyszy płacz dziecka lub pomyśli o swoim niemowlęciu – to w niektórych przypadkach powoduje napływ mleka do kanalików. Tutaj więcej o odruchu prolaktynowym i oksytocynowym: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy. Oczywiście w niektórych sytuacjach wypływ mleka z piersi na wiele miesięcy po zakończeniu laktacji może być stanem patologicznym. W Pani przypadku warto byłoby wybrać się do ginekologa endokrynologa – być może konieczne będzie zbadanie poziomu prolaktyny, gdyż w przypadku podniesionego stężenia tego hormonu we krwi może dojść do hiperprolaktynemii. Tutaj więcej o tym stanie: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.