Czy możliwa jest jeszcze laktacja?

Witam. 10 miesięcy temu urodziłam dziecko. Nie karmiłam piersią, na początku pierwsze dni ściagałam mleko laktatorem, a później już przestałam i laktacja z czasem sama zanikła bez leków (po pierwszym dziecku jak odrzuciło pierś po 3 miesiącach był ten sam schemat, zanikania laktacji bez leków). Czy możliwe, że po takim czasie może wypłynąć coś jeszcze? Dziś wypłynęło mi trochę przezroczystej i mlecznej wydzieliny i przy ściskaniu obydwóch brodawek też wyjdą 2 kropelki. W ciąży raczej nie jestem, mam wkładkę niehormonalną i wszystko jest kontrolowane przez lekarza oraz okresy w miarę w normie.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zarówno w trakcie laktacji, jak i po jej zakończeniu może pojawiać się wydzielina z piersi. Taka wydzielina może również sygnalizować zaburzenia hormonalne, np. podwyższony poziom prolaktyny, dlatego najlepiej by było oznaczyć poziom tego hormonu, by go skontrolować.

Być może warto by było również wykonać badanie USG piersi. Proszę więc udać się do ginekologa i porozmawiać z nim na temat wydzieliny z piersi. Lekarz zaleci Pani dalsze postępowanie i ewentualnie skieruje na badania.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydzielina-z-piersi-rok-po-zakonczeniu-karmienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydzielina-z-piersi-rok-po-zakonczeniu-karmienia-piersia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowa-wydzielina-z-piersi-rok-po-skonczeniu-karmienia-piersia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.