Jak leczyć nawrót laktacji?

Witam, mam pytanie. Więc ponad dwa miesiące temu lekarz stwierdził u mnie niedoczynnosc tarczycy . Biorę euthyrox 0,25 . Czuje się o niebo lepiej niż wczesniej ale zaczęła się u mnie laktacja. Nie jestem w ciąży w 100%. Byłam u ginekologa zbadał mnie . Jestem mama 3 dzieci . Najmłodszy syn ma prawie 5 Lat. Gin. Przepisał mi bromergon. Pomógł. Wybrałam do końca. 27 lutego 2021 wzielam ostatnia tabletkę.....tydzien temu znów piersi mi urosły.i znów zaczęła się laktacja. Co teraz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mimo, że laktacja kojarzona jest przede wszystkim z macierzyństwem i karmieniem piersią, to zdarza się, że pojawia się ona także u kobiet, które nie są w ciąży ani nie urodziły dziecka.

Produkcja mleka jest ściśle powiązana z prolaktynąhormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. Kiedy prolaktyna osiąga zbyt wysoki poziom mamy wówczas do czynienia z hiperprolaktynemią, która oprócz niepożądanej laktacji powoduje również zaburzenia miesiączkowania, otyłość, problemy ze skórą, bóle piersi, problemy z zajściem w ciążę, drażliwość czy też nadmierne owłosienie.

Do zwiększonej produkcji prolaktyny dochodzi na skutek stresu, przyjmowanych leków, zbyt dużego wysiłku fizycznego, zbyt długiego karmienia piersią lub w wyniku chorób tarczycy, np. niedoczynności tarczycy, na którą Pani cierpi.

Aby wyleczyć laktację bez ciąży należy sprawdzić poziom prolaktyny i znaleźć źródło problemu. Od tego zależy podjęte leczenie. Przepisane przez lekarza leki powinny ustabilizować poziom prolaktyny, co poskutkuje ustaniem laktacji. Proszę mieć na uwadze, że leki hamujące laktację, przeznaczone dla kobiet, które chcą przestać karmić piersią, nie zniwelują problemu, ponieważ nie unormują poziomu prolaktyny.

W naszym serwisie pojawiło się już pytanie o laktację bez ciąży. Znajdzie je Pani pod linkiem https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/laktacja-podczas-menopauzy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.