Czy powinnam się poddać amniopunkcji?

Witam jestem w 14 tc ciąży, wszystko wg usg przebiega prawidłowo. Niestety na badaniach prenatalnych trisomia 18 wyszła 1: 138. Czy powinnam bardzo się bać? Mam 30 lat, jestem zdrowa,w mojej rodzinie nie było żadnych wad genetycznych. Pozostałe wyniki z testu pappa wyszły dużo lepiej niż normy dla mojego wieku. Czy powinnam się poddać amniopunkcji? Łożysko mam umiejscowione na przedniej ścianie. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety tę decyzję powinna Pani podjąć po szczegółowym przeanalizowaniu przez ginekologa Pani wyników badań – w tym badań biochemicznych (PAPP-A, beta hCG) oraz USG płodu. Bez tego trudno wnioskować na podstawie samego obliczonego ryzyka trisomii 18, które jest pośrednie i wskazuje, że jedna na 138 kobiet urodziła dziecko obciążone tą wadą. Więcej o teście PAPPA-A pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/test-pappa-papp-a-kiedy-zrobic-badanie-co-oznacza-wynik-cena-normy.

Jest to całkiem sporo, ale proszę pamiętać, że do wyliczenia tego ryzyka brany jest pod uwagę chociażby wiek czy waga pacjentki, a na wynik mają wpływ zażywane leki, a nawet stres ciężarnej. Zatem Pani wynik PAPP-A nie przesądza o chorobie dziecka, ale wskazuje, że konieczna jest dalsza diagnostyka.

Jeżeli obawia się Pani amniopunkcji to istnieją także testy nieinwazyjne – jak np. NIFTY. Może Pani przeczytać o nim w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/test-nifty. Proszę także pamiętać, że amniopunkcja przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę nie jest niebezpieczna tak, jak się wydaje wielu kobietom – ryzyko poronienia to ok. 0,11%, więc naprawdę niewiele. Warto zatem, by o swoich obawach porozmawiała Pani z ginekologiem prowadzącym ciążę. Zaś o amniopunkcji przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/amniopunkcja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.