Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy moje dziecko rzeczywiście urodzi się chore?

Witam. Mam 25 lat, jestem w 12 tygodniu ciąży. Bylam na badaniach prenatalnych i lekarz powiedział, że mamy się nastawić, że dziecko będzie chore. Wyniki badań prenatalnych NT 6,50 mm, obecność fali wstecznej w przewodzie zylnym. Obliczone ryzyko Trisomia 21 1:4 Trisomia 18 >1:4 Trisomia 13 1:9. Kość nosowa obecna.
KOBIETA, 25 LAT 9 miesięcy temu

Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wyniki Pani badań mówią o wysokim ryzyku wystąpienia trisomii 21 lub trisomii 18 czy trisomii 13. Nie przesądza to o chorobie, lecz wskazuje, że konieczna jest dalsza diagnostyka. O chorobach genetycznych, w tym zespole Downa, może Pani przeczytać tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-genetyczne.

Podwyższona przezierność karkowa może świadczyć o wadach serca, zespole Downa lub innych wadach (genetycznych). Nie oznacza to jednak, że wysokie NT świadczy o chorobie – niekiedy jest wariantem normy, natomiast niestety standardowo przyjmuje się, że granicami normy jest wynik do 2,9 mm. Więcej w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przeziernosc-karkowa.

Natomiast w Pani przypadku ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych u dziecka jest faktycznie duże, zatem należałoby wykonać badanie inwazyjne, jakim jest amniopunkcja, by potwierdzić lub wykluczyć te hipotezy. Więcej o badaniach prenatalnych, w tym amniopunkcji, przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/badania-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy