Przezierność karkowa a konieczność wykonania amniopunkcji

Witam. Jestem w 13 tyg. ciazy (13 i 3 dni). Przeziernosc karkowa NT wyszla 2,9 mm. Lekarz skierowal mnie na amniopunkcje. Czy to uzasadnione? Dodam ze mam 31 lat, w rodzinie nie bylo zadnych wad genetycznych. To moja druga ciąża. Pierwsze dziecko jest zdrowe.

Aleksander Ropielewski

Wynik NT 2,9 oznacza około 3-krotnie zwiększone ryzyko wystąpienia trisomii u dziecka w stosunku do średniego ryzyka populacyjnego. Badanie amniopunkcji pozwoli ocenić z całą pewnością czy dziecko ma trisomię czy nie. Amniopunkcja niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia płodu lub nawet poronienia. Decyzję pozostawiam Pani. Sugeruję kontakt z lekarzem, który mając więcej informacji (np, badanie USG) będzie mógł dokładniej ocenić wskazania do amniopunkcji.