Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 6 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza taka przezierność karku płodu?

Witam. Jestem w 12 4 tygodniu ciąży. Byłam na badaniach prenatalnych. Płód ma poszerzona przezierność karkowa NT wynosi 2.79mm . Przezierność wewnątrzczaszkowa obecna wynosi 2,2mm . Nie wiem jak mam to rozumieć? Czy to oznacza że moje dziecko moze mieć zespół Downa bądź inną chorobę genetyczna?
KOBIETA, 28 LAT 9 miesięcy temu

Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

przezierność karkowa faktycznie pozwala potwierdzić lub wykluczyć takie wady genetyczne płodu jak: Zespół Downa, wady serca czy rzadkie wady chromosomalne. Przyjęło się, że w granicach normy jest przezierność karkowa o szerokości 2,5 milimetra, ale o nieprawidłowościach mówimy gdy wynosi ona powyżej 2,9 mm. W rzeczywistości jednak u 70% dzieci, u których podczas badań prenatalnych przezierność karkowa wyniosła do 4,5 mm po urodzeniu nie wykryto żadnych nieprawidłowości – dopiero wynik powyżej 6 mm jest zdecydowanie niepokojący i podlega dalszej diagnostyce. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przeziernosc-karkowa.

Z kolei przezierność wewnątrzczaszkowa to badanie struktury w pniu mózgu, które pozwala wykluczyć rozszczepowe choroby kręgosłupa. To stosunkowo nowe badanie, natomiast średnia prawidłowego wyniku pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, według badań, powinna wynosić ok. 2,1 mm. Więcej o rozszczepie kręgosłupa w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rozszczep-kregoslupa.

Proszę pamiętać, że o pewnikach może mówić tylko lekarz wykonujący badanie i mający pełen wgląd w nie, zatem sugeruję, by ze swymi wątpliwościami zwróciła się Pani właśnie do niego. Więcej o badaniach prenatalnych tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/badania-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy