Co oznacza taka przezierność karku płodu?

Witam. Jestem w 12 4 tygodniu ciąży. Byłam na badaniach prenatalnych. Płód ma poszerzona przezierność karkowa NT wynosi 2.79mm . Przezierność wewnątrzczaszkowa obecna wynosi 2,2mm . Nie wiem jak mam to rozumieć? Czy to oznacza że moje dziecko moze mieć zespół Downa bądź inną chorobę genetyczna?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przezierność karkowa faktycznie pozwala potwierdzić lub wykluczyć takie wady genetyczne płodu jak: Zespół Downa, wady serca czy rzadkie wady chromosomalne. Przyjęło się, że w granicach normy jest przezierność karkowa o szerokości 2,5 milimetra, ale o nieprawidłowościach mówimy gdy wynosi ona powyżej 2,9 mm. W rzeczywistości jednak u 70% dzieci, u których podczas badań prenatalnych przezierność karkowa wyniosła do 4,5 mm po urodzeniu nie wykryto żadnych nieprawidłowości – dopiero wynik powyżej 6 mm jest zdecydowanie niepokojący i podlega dalszej diagnostyce. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przeziernosc-karkowa.

Z kolei przezierność wewnątrzczaszkowa to badanie struktury w pniu mózgu, które pozwala wykluczyć rozszczepowe choroby kręgosłupa. To stosunkowo nowe badanie, natomiast średnia prawidłowego wyniku pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, według badań, powinna wynosić ok. 2,1 mm. Więcej o rozszczepie kręgosłupa w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rozszczep-kregoslupa.

Proszę pamiętać, że o pewnikach może mówić tylko lekarz wykonujący badanie i mający pełen wgląd w nie, zatem sugeruję, by ze swymi wątpliwościami zwróciła się Pani właśnie do niego. Więcej o badaniach prenatalnych tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/badania-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.