Czy moje dziecko bedzie miało napewno Zespół Downa?

Witam jestem w piątej ciąży wszystkie poprzednie ciąże przebiegły dobrze i wszystkie dzieci urodziły się zdrowe. Wczoraj byłam u lekarza jestem w 14 tygodniu lekarz zrobił usg i wyszło że zgrubienie karkowe 2 razy większe niż powinno być czy jest ryzyko że dziecko urodzi się z zespołem Downa. Jestem strasznie przerażona mam 33 lata.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie podała Pani wyników badań, więc nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie.

Zakładam, że ma Pani na myśli tzw. przezierność karkową – jest to nagromadzenie płynu w okolicach karku płodu, które bada się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Dokładność badania – do 0,1 mm – pozwala na precyzyjną ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka wad genetycznych – zwłaszcza zespołu Downa, zespołu Edwardsa czy Patau. Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-taka-przeziernosc-karku-plodu oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przeziernosc-karkowa.

U zdrowego płodu odległość między tkankami miękkimi a skórą nie powinna przekraczać 2,5 mm, a gdy sięga 3 mm mówimy o podwyższonym ryzyku wystąpienia wad rozwojowych wspomnianych powyżej. Natomiast gdy wynik ten sięga 6 mm, to niestety, ale konieczne jest wykonanie kolejnych badań prenatalnych – np. amniopunkcji, by upewnić się co do potencjalnej wady oraz jej rodzaju.

Sugeruję, by porozmawiała Pani na ten temat z lekarzem prowadzącym ciążę, to on ma kompetencje, by ocenić ryzyko wystąpienia chorób chromosomalnych.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/przeziernosc-karkowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.