Jak wykluczyć zespół Downa u płodu?

Witam ... Czy usg między 11 a 13 tygodniem jest najdokładniejsze aby wykluczyć u plódu zespół downa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zespół Downa, jak i inne wady genetyczne, można wykryć podczas podstawowych badań prenatalnych wykonywanych w pierwszym trymestrze ciąży. Badania te są całkowicie bezpieczne, dlatego lekarze zalecają ich wykonanie każdej ciężarnej.

Podstawowym badaniem prenatalnym jest pomiar przezierności karkowej płodu, który wykonuje się podczas badania USG. Lekarz sprawdza odległość pomiędzy skórą na wysokości karku płodu a tkanką podskórną i na tej podstawie określa ryzyko wystąpienia wady genetycznej. Badanie to wykonuje się między 11. a 14 tygodniem ciąży.

Innym badaniem prenatalnym polecanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne jest test PAPP-A, który wykonuje się z krwi. Badanie to jest bardzo dokładne, ponieważ daje aż 90% skuteczności w wykrywaniu wad genetycznych. Oprócz zespołu Downa, test PAPP-A jest w stanie wykryć zespół Pataua lub zespół Edwardsa.

Zaleca się wykonanie zarówno pomiaru przezierności karkowej, jak i testu PAPP-A, aby zwiększyć wiarygodność otrzymanych wyników.

Diagnostyka prenatalna może być poszerzona dodatkowo o amniopunkcję. Badanie to jest inwazyjne, dlatego decyzję o wykonaniu tego badania podejmuje zazwyczaj lekarz prowadzący ciążę.

Opis badań prenatalnych (zarówno nieinwazyjnych, jak i inwazyjnych) znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badania-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.