Jak odczytać badania ciąży?

Witam, Ostatnio spotykam się z dziwnym rozumowaniem badań USG w ciąży. Dla mnie badanie I II i III trymestru to są badania prenatalne nieinwazyjne. Natomiast pewne osoby twierdzą, że to nie jest to samo… To jak to ostatecznie jest 6 różnych badań tak jak uważa pewna Pani czy jedno i to samo?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

badania prenatalne nieinwazyje wykonuje się na każdym etapie ciąży. Pierwszy trymestr to badania polegające na szacowaniu ryzyka wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Przede wszystkim ma miejsce ocena anatomii płodu w badaniu USG, w tym pomiar przezierności karkowej - każda kobieta w ciąży powinna je wykonać. W pierwszym trymestrze ciąży zaleca się także wykonanie testu podwójnego, czyli testu PAPP-A i beta-HCG. Pierwsze badanie prenatalne należy wykonać między 11. tygodniem a dokładnie 13. tygodniem i 6. dniem ciąży.

Drugie badania prenatalne to jak najbardziej dokładna ocena anatomii płodu. Ginekolog może wykluczyć lub stwierdzić wady strukturalne płodu, między innymi wady serca, rozszczep kręgosłupa, rozszczep podniebienia, czy też wady ośrodkowego układu nerwowego. W tym celu wykonuje się USG oraz echo serca (echokardiografię) płodu. Dodatkowo wykonuje się tak zwany test potrójny: oznaczenie poziomu AFP (α-fetoproteina), stężenia beta-hCG oraz wolnego estriolu we krwi. Drugie badanie prenatalne należy wykonać pomiędzy 18. a 23. tygodniem i 6. dniem ciąży. Badaniem w trzecim trymestrze jest USG, którego celem jest pomiar wielkości płodu, określenie jego masy, badanie ruchów, ocena łożyska i wód płodowych, a także ocena przepływu krwi do łożyska i płodu.

Więcej na temat badań prenatalnych nieinwazyjnych znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nieinwazyjne-badania-prenatalne. Jednak obowiązkowe są wyłącznie badania USG w I, II i III trymestrze (minimum jedno w trymestrze). Dodatkowo istnieje cały szereg badań obowiązkowych, które nie mają charakteru prenatalnego np. morfologia krwi, badanie moczu czy też poziomu glukozy na czczo.

Być może zainteresują Panią poniższe artykuły w tej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-w-pierwszym-trymestrze-ciazy,

https://portal.abczdrowie.pl/przeziernosc-karkowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.