Czy ten wynik badania płodu jest nieprawidłowy?

Witam. Jestem w 13 tygodniu ciąży. Miałam robione badania prenatalne i wyszło, że moje dziecko ma przezierność wewnątrzczaszkowa 2,2mm czy to powód do niepokoju? Czy oznacza ,że bedzie chore???

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przezierność wewnątrzczaszkowa to parametr sprawdzany od niedawna i nie we wszystkich klinikach, natomiast zdecydowanie nie przesądza i wystąpieniu wad wrodzonych u dziecka.

By móc o tym mówić, należy wziąć pod uwagę także przezierność karkową (NT) oraz resztę parametrów wyznaczanych podczas USG prenatalnego. Odsyłam do materiału pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przeziernosc-karkowa.

To badanie, podobnie jak badanie krwi matki, należy do badań nieinwazyjnych, pomocnych w wykryciu wad genetycznych płodu, rozszczepu kręgosłupa czy wad serca. W przypadku niejasnych, budzących wątpliwości lub złych wyników, lekarz decyduje o dalszej diagnostyce – niekiedy badaniach inwazyjnych. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-prenatalne-plodu.

Dlatego też warto przedyskutować wszystkie wyniki Pani badań z lekarzem prowadzącym ciążę, bo tylko on ma pełną wiedzę na temat stanu zdrowia płodu oraz Pani.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zasady-badan-prenatalnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.