Interpretacja wyników badania u trzydziestolatki

Witam! Bardzo bym prosiła o interpretację wyników. Mam 37 lat. Przezierność karkowa 1,40 mm, wolne beta-hCG 17,26 IU/I odpowiada 0,646 MoM, PAPP-A 0,588 IU/I odpowiada 0,286 MoM. Z góry dziękuję!

Witam! Pomiar stężenia wolnej podjednostki beta HCG, białka PAPPA oraz ocena przezierności karku służą do wstępnej diagnostyki nieprawidłowości chromosomowych u płodu w pierwszym trymestrze ciąży. Wartość przezierności karkowej nie powinna przekraczać 2,5 mm. Wynik powyżej tej wartości oznacza podwyższone ryzyko dla dziecka i wymagają weryfikacji. Poziom wolnego beta HCG jest nieprawidłowy przy wielokrotności mediany populacyjnej 2MoM, natomiast stężenia PAPP-A mniejsze niż połowa mediany populacyjnej (0,5 MoM). Mediana populacyjne jest wyznaczana przez laboratorium w taki sposób, że poniżej i powyżej tej wartości znajduje się tyle samo wyników z ciąż prawidłowych. Przy takich wartościach zwiększone jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych. U Pani wyniki przezierności karku oraz poziomu wolnego beta HCG są prawidłowe. Obniżona jest wartość PAPP-A - nie jest to jednoznaczne z rozpoznaniem wady. Ryzyko jest oceniane w programie komputerowym, który uwzględnia także wiek matki. Należy skonsultować wynik z lekarzem prowadzącym i określić wskazania do dalszej diagnostyki inwazyjnej (amniopunkcja bądź nieinwazyjnej).

Pozdrawiam serdecznie!