Interpretacja wyniku badań bHCG i PAPP-A w 15 tygodniu ciąży

Witam, to moja pierwsza ciaza.mam 27 lat, do badania poszlam w 15 tyg a wyniki to HcG wolna podjednostka beta wynik 37,23 .natomiast PAPP-A kryptor 10,10. Lekarz wykonywalam placac.. jednak moja lekarka nie rozumie wyniku. Prosze o pomoc w interpretacji: Kaja

Bo tak się nie robi. Jedynie lekarze z certyfikatem FMF (Fetal Medicine Foundation) mogą wyliczyć ryzyko trzech wad (trisomia 21,18 i 13) na podstawie wywiadu zebranego od pacjentki, wyniku USG w 11-14 tyg oraz poziomu betaHCG i PAPPA. Jest specjalny program obliczający ryzyko.

Witam serdecznie. Pomiar PAPP-A (osoczowe białko ciążowe A) w surowicy matki, w połączeniu z pomiarem wolnej podjednostki beta HCG (fb-HCG) jest stosowany w przesiewowych badaniach prenatalnych w kierunku ryzyka wad chromosomowych płodu w pierwszym trymestrze ciąży. W ciąży PAPP-A jest wydzielane w dużych ilościach do krwi matki przez trofoblast i łożysko. Białko staje się wykrywalne od 28 dnia po zapłodnieniu, a jego stężenie narasta stopniowo w miarę rozwoju płodu, silniej w ostatnim okresie ciąży. Dynamika wzrostu stężenia PAPP-A jest wskaźnikiem prawidłowości przebiegu ciąży i dobrostanu płodu. Uzyskane u ciężarnej wyniki odnoszone są do wielkości prawidłowych (median) dla odpowiedniego wieku ciąży. W przypadku zespołu Downa (trisomia 21) i Edwardsa (trisomia 18) stężenie PAPP-A jest zaniżone wyłącznie w pierwszym trymestrze ciąży. Badania biochemiczne stanowią część algorytmu badań prenatalnych, który obejmuje ponadto wywiad lekarski w kierunku chorób matki i ocenę parametrów płodu na podstawie badań ultrasonograficznych. Na podstawie wprowadzonych danych program komputerowy wylicza ryzyko wad chromosomowych – zespołów: Downa (trisomia 21), Edwardsa (trisomia 18) i Pateau (trisomia 13) płodu. Nieprawidłowy poziom PAPP-A jest ponadto wskaźnikiem ryzyka m.in. porodu przedwczesnego, stanu przedrzucawkowego i urodzenie martwego dziecka. Niestety pojedynczy wynik mało wnosi gdyż zwykle podaje się już wartości odniesione do median tzw MoM-ów.