Jak rozumieć ten wynik badania prenatalnego?

Witam jestem w 13 tygodniu ciąży miałam robione 1 badanie prenatalne i mi wyszło NT 2,77mm a CRL 74,9mm reszta z badania ok tylko te NT mnie nie pokoi krew pobrana na PAPPA Beta HCG czekam za wynikiem proszę o odpowiedź
KOBIETA, 35 LAT około miesiąca temu

Szanowna Pani,



Zrozumienie wyników badania prenatalnego jest bardzo ważne, dlatego postaram się wyjaśnić, co oznaczają poszczególne parametry, które Pani otrzymała:



1. NT (nuchal translucency) – Jest to grubość przezroczystości karkowej (nuchal translucency), która jest jednym z parametrów używanych do oceny ryzyka wystąpienia wrodzonych wad chromosomowych, takich jak zespół Downa.

W 13. tygodniu ciąży grubość NT wynosząca 2,77 mm znajduje się w górnej granicy normy. Zwykle wartość NT w 11.-14. tygodniu ciąży nie powinna przekraczać 2,5-3 mm, ale wartość 2,77 mm nie jest jednoznacznie alarmująca. To tylko jeden z parametrów, który jest oceniany łącznie z wynikami testu biochemicznego (PAPP-A i beta-HCG) oraz innymi czynnikami ryzyka.

2. CRL (crown-rump length) – Jest to długość od czubka głowy do pośladków płodu,czyli miara, która pozwala określić wiek ciążowy oraz prawidłowy rozwój dziecka.

W 13. tygodniu 74,9 mm to prawidłowa wartość dla tego etapu ciąży i świadczy o odpowiednim rozwoju płodu.



3. PAPP-A i Beta-HCG – Testy te pomagają ocenić ryzyko wystąpienia wrodzonych wad chromosomowych (np. zespół Downa, zespół Edwardsa). Wyniki tych testów będą kluczowe dla oceny ryzyka, ponieważ wartość NT może być prawidłowa, ale w połączeniu z wynikami biochemicznymi (PAPP-A i Beta-HCG) można dokładniej określić ryzyko.



Co oznacza wynik NT 2,77 mm?

Choć wartość NT 2,77 mm znajduje się w górnej granicy normy, sama ta wartość nie jest jednoznacznie niepokojąca. Ostateczna ocena ryzyka, szczególnie jeśli chodzi o wady chromosomowe, będzie zależała od wyników testów biochemicznych oraz innych czynników, takich jak wiek matki, historia medyczna, oraz wyniki innych badań. Po otrzymaniu wyników PAPP-A i Beta-HCG, lekarz będzie w stanie dokładniej ocenić ryzyko i podjąć decyzję o dalszym postępowaniu, jeśli będzie to konieczne.



Reasumując:

Czekając na wyniki testu biochemicznego, najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który będzie mógł dokładnie przeanalizować wszystkie wyniki i, jeśli to konieczne, zaproponować dalsze kroki diagnostyczne. Jeśli wyniki testu prenatalnego wykazują jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz może zaproponować dodatkowe badania, takie jak amniopunkcja lub testy genetyczne.



Z poważaniem,

Położna Martyna Dudzińska



0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty