Przezierność karkowa

Witam,
jestem w 14 i 4 dni tygodniu ciąży - tak wykazał aparat usg według ostatniej miesiączki, a według wymiarów dziecka 87 crl, fl 16,7, jest to już 15 tydzień i 4 dni. Bardzo zależało mi na zmieszczeniu się w przedziale 11-14 tydzień, by zmierzyć przezierność karkową i kość nosową, by wykluczyć ewentualne wady genetyczne. Kiedy wybrałam się na usg, będąc pewna, że ciąża ma 13 tygodni i 1 dzień według mojej wiedzy- ostatnia miesiączka 6 styczeń, aparat wskazał 14 tydzień i parę dni, pani ginekolog stwierdziła, że przy takim crl- 87 już nie mierzy się przezierności karkowej, ale powiedziała, że w moim przypadku jest mała poniżej 1mm i jest widoczna kość nosowa.

Moje pytanie - czy kilka dni po tym terminie 11 - 13 i 6 dni, można jeszcze określić przezierność karkową, czy w ciągu tych paru dni już na tyle się ona zmienia, że nie da się jej zmierzyć i wykluczyć na tej podstawie wad? Czy wyniki przezierności karkowej po kilku dniach opóźnienia od terminu są już na tyle niemiarodajne, że nie da się tego określić?
Nie wiem czym się konkretnie kierowała pani ginekolog mówiąc, że jest mała, a wcześniej powiedziała, że się jej już nie mierzy. Na jakiej podstawie wywnioskowała, że jest mała, skoro wyniki po terminie są niemiarodajne.
Proszę jeszcze powiedzieć, skoro wiem, kiedy zaszłam w ciążę, jak to możliwe, że wymiary dziecka wskazują na trzy tygodnie większą ciążę. Czy dzidziuś za szybko się rozwija?
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Badanie przezierności karku u płodu, aby można je było uznać za miarodajne, musi spełnić pewne warunki. Są to:

  • CRL powinien wynosić 45-84 mCm
  • optymalny wiek ciążowy do wykonania badania to 11-13+6 tygodni.
  • niekiedy wynik łatwiej otrzymać w USG przezpochwowym
  • istotne jest uzyskanie dobrego obrazu strzałkowego płodu
  • płód powinien zajmować 3/4 pola, odległość między znacznikami powinna być jak najmniejsza i nie przekraczać 0,1 mm
  • należy rozróżnić skórę płodu i owodnię
  • największy wymiar NT (między skórą a miękkimi tkankami nad kręgosłupem szyjnym) powinien być zmierzony kilkakrotnie, a obraz z USG powinno się zarchiwizować
  • płód powinien znajdować się w swobodnym ułożeniu, przygięciowe lub odgięciowe ułożenie główki może fałszować wynik badania
  • w 5-10% przypadków pępowina może owijać się wokół szyi płodu i przyczyniać się do nieprawidłowo wykonanego pomiaru NT.

Jak widać powyższe wytyczne wg. Nikolaidesa są dosyć precyzyjne i niespełnienie któregokolwiek z nich wyklucza możliwość wykonania badania (jego użyteczność). W przypadku Pani dziecka długość CRL i wiek ciążowy są już za duże.
Lekarz wykonująca badanie usg, oglądając dziecko, zauważyłaby gdyby przezierność karkowa była znacznie zwiększona. Dlatego, by Panią pocieszyć przedstawiła tę informację.

Od pewnego etapu ciąży (ok. 12 tygodnia) rozwój płodu zaczyna być zależny od czynników zewnętrznych (dieta, utlenowanie krwi itp.) dlatego też po tym czasie, występują różnice,  często znaczące, w wielkości płodów. Pani dziecko rzeczywiście rozwija się szybciej, rośnie bardziej niż wiek z terminu porodu o tym świadczy. Powinno być to kontrolowane.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.