Przezierność karkowa - czy można to badanie wykonać później?

Witam. Jestem w 13 tygodniu ciąży i wiem, że w tym czasie powinno przeprowadzić się to badanie, jednek przebywam zagranicą i dopiero na koniec 15 tygodnia będę u lekarza. Czy opuszczenie takiego badania czymś grozi poza niewiedzą? Czy można wyniki otrzymać w jakiś inny sposob? Czy po prostu już przepadło?

Witam!

Pierwsze badanie USG powinno być przeprowadzine między 11 a 14 tygodniem ciąży. Jest ono bardzo ważne dla oceny stanu płodu. Dostarcza pierwszych wiarygodnych informacji o jego rozwoju.

Badanie przezierności karkowej oraz innych parametrów wykonuje się, żeby ocenić ryzyko występowania u dziecka zespołów genetycznych i innych ciężkich wad wrodzonych. Ponadto sprawdza się również dokładny wiek ciążowy, do którego wszyscy się odnoszą na dalszych etapach trwania ciąży. Badanie wykonane w późniejszym terminie ma mniejszą dokładność w tym zakresie.

USG przeprowadzone pod koniec 15 tygodnia nie będzie już tak wiarygodne. Proponuję spróbować wykonać USG zagranicą. Jeżeli nie będzie to możliwe, jak najszybciej po powrocie. Opuszczenie tego badania grozi niewiedzą o stanie dziecka - to wbrew pozorom bardzo dużo.

W celu oceny ryzyka wad wrodzonych można wykonać oznaczenie stężenia hormonów i białek we krwi kobiety - test podwójny międz 11 a 14 tygodniem, test potrójny między 16 a 18 tygodniem.