Jaka powinna być przezierność karkowa u dziecka w 14. tygodniu?

Po zrobieniu usg 1 trymestru zwiększyło sie ryzyko zespołu downa. Jaka powinna być idealna przeziernosc karkowa u dziecka w 14 tygodniu ?

Aleksander Ropielewski

Dla dziecka o wymiarze CRL pomiędzy 45mm, a 84mm powinna ona być niższa niż 3,5mm. Im większe dziecko tym przezierność karkowa jest większa. Po 14 t.c. ocena przezierności karkowej jest mało miarodajna. Jest to jedynie badanie przesiewowe, a potwierdzenie podejrzenia zespołu Downa wymaga badań genetycznych.