Czy warto poinformować o tym lekarza w trakcie wizyty?

Witam, mam podejrzenie że mogę mieć zespół policystycznych jajników (PCOS), i tak się zastanawiam czy ta choroba może być dziedziczna? Z tego co pamiętam moja babcia miała właśnie typowe objawy dla PCOS ( nadmierne owłosienie, nadwaga itd.). Czy warto poinformować o tym lekarza w trakcie wizyty, że ta choroba prawdopodobnie pojawiła się już u mnie w rodzinie?
KOBIETA, 22 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pani niepokój związany z podejrzeniem zespołu policystycznych jajników (PCOS). PCOS może mieć podłoże genetyczne, choć dokładne przyczyny tej choroby nadal są badane. Fakt, że Pani babcia miała objawy typowe dla PCOS, może być istotną informacją dla lekarza, dlatego zdecydowanie warto wspomnieć o historii medycznej w rodzinie.

Objawy zespołu policystycznych jajników mogą być różnorodne i ich obserwacja również może pomóc w pogłębieniu diagnostyki w Pani wypadku. Symptomy obejmują między innymi nieregularne cykle miesiączkowe lub ich brak, trudności z zajściem w ciążę, nadmierne owłosienie na twarzy i ciele, trądzik, tłusta skóra oraz nadwagę lub otyłość. W niektórych przypadkach może również wystąpić wypadanie włosów na głowie oraz ciemnienie skóry w niektórych obszarach ciała.

Wczesna diagnoza i leczenie PCOS mogą zapobiec długoterminowym powikłaniom zdrowotnym, w związku z tym najlepiej udać się do ginekologa-endokrynologa, który specjalizuje się w tego typu zaburzeniach. Lekarz może zlecić szereg badań, które pomogą ustalić diagnozę, takich jak: badanie poziomu hormonów (w tym testosteronu), LH, FSH i prolaktyny, USG narządu rodnego (które może wykazać obecność cyst w jajnikach), badania dotyczące tolerancji glukozy i poziomu insuliny (ze względu na częsty związek PCOS z insulinoopornością).

Proponuję również przeczytanie artykułów na temat PCOS:

https://portal.abczdrowie.pl/skraca-zycie-a-70-proc-nie-wie-ze-choruje-niewiele-mozna-zrobic-by-mu-zapobiec

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-dolegliwosci-i-symptomy-moga-swiadczyc-o-pcos

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pco

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.