Co robić z tym nadmiernym owłosieniem na rękach i nogach?

Witam, od jakiegoś roku spostrzegłam nadmierne owłosienie na piersiach, górnej partii rąk, brzuchu oraz na tylnej strony ud. Do tego mam duży problem z nadmiernymi kilogramami, mimo diet oraz dużym ruchu mam problemy ze zgubieniem zbędnych kg. Nawet jeśli pozbędę się paru kg one i tak szybko wracają. Moja cera, która kiedyś była w znakomitym stanie pogorszyła się, zmagam się również z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Cały czas czuję się zmęczona oraz napuchnięta. Czym to może być spowodowane oraz gdzie mogłabym się udać by coś z tym zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trądzik i łojotok, a także szybkie przybieranie na wadze i nadmierne owłosienie w miejscach, w których kobiety zazwyczaj włosów nie mają to oznaka zaburzeń hormonalnych, nazywanych hirsutyzmem.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-owlosienie.

W przypadku nieznacznie podniesionego testosteronu, gdy jedynym problemem pacjentki jest owłosienie typu męskiego, wówczas nie ma powodu do obaw, można powiedzieć, że problem jest jedynie defektem kosmetycznym. W Pani przypadku warto zwrócić się do endokrynologa i wykonać pakiet badań hormonalnych, by upewnić się, czy wspomniane dolegliwości nie są związane np. z PCOS czyli zespołem policystycznych jajników. Wówczas warto skonsultować się z endokrynologiem-ginekologiem, a także dermatologiem, który pomoże w przywróceniu równowadze skóry i wyeliminowaniu problemów z trądzikiem bądź wypryskami.

O PCOS przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-objawy-rozpoznanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.