Gdzie może leżeć źródło moich problemów zdrowotnych?

Witam, Mój problem polega na wagrach, ropnych pryszczach, licznych podraznieniach i bliznach na calym ciele. Do tego dochodzi nadmierne owlosienie i nadwaga Gdzie może leżeć mój probkem? Zaznacze, ze ma 20 lat a takie problem z podejmiwana proba leczenia trwaja od ok 8 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie wspomina Pani o tym, jakie próby leczenia zostały podjęte. Jeśli tylko skupiające się nie objawach, które Pani doskwierają, to może być niewystarczające. Problemy skórne, nadwaga i hirsutyzm wskazują na zaburzenia hormonalne i od tego warto rozpocząć diagnostykę. Androgeny (hormony męskie) i estrogeny (hormony żeńskie) występują u kobiet i u mężczyzn, ale w różnych proporcjach. Jeśli te proporcje ulegną zaburzeniu, wówczas u kobiet może pojawić się nadmiar androgenów. To z kolei może skutkować: owłosieniem w nietypowych dla kobiet miejscach (hirsutyzm), wypryskami czy zaburzeniami miesiączkowania. O hirsutyzmie mówi ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-owlosienie. Przerost hormonów męskich, czyli hiperandrogenizm, może mieć wiele różnych przyczyn – do endokrynologa należy ich zbadanie. Zaburzenie to może być skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy lub jajników. Bardzo często przyczyną w przypadku kobiet jest niedoczynność tarczycy lub PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Więcej o chorobie oraz jej syndromach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos. Odnajdzie tu Pani szczegółowy opis objawów towarzyszących tej chorobie. Proszę zwrócić się z tymi dolegliwościami do endokrynologa, zleci on odpowiednie badania hormonalne. Warto również odwiedzić ginekologa – wykona on USG transwaginalne, które być może wskaże przyczynę problemu. Zachęcam również do zapoznania się z odpowiedzią na pytanie jednej z internautek, znajdzie tu Pani sugestię dotyczącą badań, które profilaktycznie warto wykonać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-owlosienie-u-kobiety-co-moze-byc-przyczyna. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.