Co robić z tym nadmiernym owłosieniem?

Witam jestem kobietą mam 30 lat i problemy z nadmiernym owłosieniem zaczeły się nagle około rok temu obecnie ciemne grube włosy rosną mi na udach palcach u rąk i nóg brodzie klatce piersiowej brzuchu mam również widoczny wąsik wcześniej nie miałam prawie wogule widocznego owłosienia do tego przerzedziły mi się bardzo włosy na głowie miesiączkuje reguralnie jakie badania hormonalne mam wykonać w celu diagnozy i w którym dniu cyklu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nadmierne owłosienie typu męskiego występujące u kobiet nosi nazwę „hirsutyzmu”. Jasne, cienkie i mało widoczne włoski występujące w okolicy wąsika to stan normalny. Pojawienie się w tych obszarach ciemnych i grubych włosów powinno być sygnałem ostrzegawczym, ponieważ nadmierne owłosienie wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Wydaje się, że Pani sytuacja wymaga konsultacji u ginekologa i endokrynologa

Ciemne, mało estetyczne włoski, o których Pani pisze to efekt działania androgenów. U zdrowych kobiet poziom tych hormonów jest niski. Jego podwyższenie może skutkować nadmiernym owłosieniem. Wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań hormonalnych pozwolą Pani ustalić wahania hormonów. Nadmierne owłosienie może się pojawić w czasie ciąży oraz towarzyszyć chorobom nowotworowym, takim jak: rak nerki, tarczycy czy guzy na jajnikach, dlatego tak ważna jest wczesna i właściwa diagnostyka, do której zachęcam. Innym powodem pojawianie się niechcianego owłosienia może być wysoki poziom insuliny we krwi. Insulina pobudza do działania jajniki, które produkują zbyt duże ilości androgenów, co przekłada się na nadmierny wzrost włosów w nietypowych miejscach ciała. Także zasadne byłoby wykonanie badań i w tym kierunku. Również zespół policystycznych jajników (PCOS) powoduje nadmierny wzrost owłosienia. Lekarz ginekolog jeśli stwierdzi taką potrzebę, zleci Pani badania w tym kierunku.

Zachęcam Panią do lektury poniższych artykułów, mogę się okazać pomocne w Pani przypadku:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-owlosienie

https://portal.abczdrowie.pl/hormony

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.