Czy to może być powiązane z zaburzeniami hormonalnymi?

Od zawsze miałam włosy przetłuszczające się, ale od pewnego czasu już zaraz po umyciu robią się przetłuszczone. Używałam różnych szamponów i odżywek, jednak żadna pielęgnacja nie pomaga. Do tego mam rozszerzone pory i ciemne włoski (dość delikatne, ale jednak widoczne) np. na policzkach, brzuchu. Czy wszystko to może być powiązane np. z zaburzeniami hormonalnymi, czy nie ma to ze sobą żadnych związków i wystarczy dalej próbować dopasować pielęgnację dla włosów?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam, Pani dolegliwości noszą znamiona zaburzeń na tle hormonalnym. Grube, ciemne włosy na policzkach, brodzie czy brzuchu, to tzw. włosienie typu męskiego, czyli hirsutyzm. Spowodowany jest wzrostem hormonów męskich – androgenów i zazwyczaj jest defektem kosmetycznym, choć niekiedy towarzyszy np. zespołowi policystycznych jajników (PCOS). Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji odnajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm. Zaburzenie to często współistnieje z zaburzeniami miesiączkowania, nasilonym trądzikiem i łojotokiem. W zależności od stopnia nasilenia hirsutyzmu lekarz może zadecydować o rozpoczęciu terapii hormonalnej: zazwyczaj w postaci umiarkowanej oraz ciężkiej, a także wtedy, gdy towarzyszą hirsutyzmowi inne objawy, dokuczliwe dla pacjentki. O ocenie stopnia zaawansowania zaburzenia oraz o przesłankach do leczenia mówi ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/hirsutyzm-kiedy-wlosy-u-kobiet-staja-sie-problemem. Zatem warto, by odwiedziła Pani endokrynologa, który po rozpoznaniu zaburzeń hormonalnych, może zaproponować terapię mającą na celu wyeliminowanie problemów związanych ze skórą oraz zbędnym owłosieniem. Natomiast o przetłuszczaniu się włosów może Pani przeczytać również pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/przetluszczajace-sie-wlosy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy może być to powiązane z jego zaburzeniami?

Mój syn ma 8lat i stwierdzoną padaczkę typu petit mall nie traci przytomności lecz "zawiesza się". Bierze leki Trund w syropie już 15 miesięcy. Ma trudności w szkole,wykazuje niechęć do nauki jest apatyczny. Nauczycielka twierdzi że być może ma cechy autyzmu. Czy może być to powiązane z jego zaburzeniami. Dodam że syn regularnie jest badany eeg mózgu ma robione i wychodzi:zapis z wolną czynnością podstawową, nie mieści się w normie dla wieku.
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Owszem jego stany i zachowanie mogą być powiązane z zaburzeniami jakie ma. Wpisują się one w obraz epilepsji. Jednak nie widząc dziecka trudno coś powiedzieć na pewno. Ponieważ dziecko jest pod stałą kontrolą lekarską to przy okazji wizyty warto zapytać o poszerzenie diagnozy w kierunku autyzmu i upewnić się co na to lekarz.
Zachęcam również do terapiii EEGbiofeedback, która jest wykorzystywana przy tego rodzaju zaburzeniach, poprawia pamięć, koncentrację, motywację do nauki ale też redukuje napady padaczkowe.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem o terapii
eegbiofeedback:
https://portal.abczdrowie.pl/eegbiofeedback-terapia-ktora-ma-szerokie-zastosowanie
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

0

Witam
w przypadku padaczki, każdy atak - niezależnie od tego czy przyjmuje formę utraty przytomności, czy "zawieszenia się" skutkuje mikrouszkodzeniami mózgu, na skutek chwilowego niedotlenienia.
Przyjmowane leki zazwyczaj sprawiają, że pacjent jest apatyczny, ospałym, ma problemy z koncentracją uwagi itp. więc raczej objawów autyzmu bym w tym nie upatrywała.
W związku z występującymi zaburzeniami synowi należy się indywidualne nauczanie w szkole, ale żeby takowe otrzymał musiałaby Pani otrzymać odpowiednią opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
W celu bliższych informacji i ewentualnie pozytywnych aspektów takiego rozwiązania zapraszam na konsultacje.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to może być powiązane z zaburzeniami hormonów?

Jestem kobietą, mam 23 lata. 40 dni spóźnia mi się okres, zrobiłam badania krwi: androstendion 9,78 ng/ml, prolaktyna 9,8 ng/ml, testosteron 100ng/dl. 3 miesiące temu odstawilam tabletki yasminelle, czy to moze byc powiazane z zaburzeniami hormonow? Nie mam ani nadmiernego owlosienia, ani niskiego glosu, nie jestem osoba otyłą.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty