Czy to może być powiązane z zaburzeniami hormonalnymi?

Od zawsze miałam włosy przetłuszczające się, ale od pewnego czasu już zaraz po umyciu robią się przetłuszczone. Używałam różnych szamponów i odżywek, jednak żadna pielęgnacja nie pomaga. Do tego mam rozszerzone pory i ciemne włoski (dość delikatne, ale jednak widoczne) np. na policzkach, brzuchu. Czy wszystko to może być powiązane np. z zaburzeniami hormonalnymi, czy nie ma to ze sobą żadnych związków i wystarczy dalej próbować dopasować pielęgnację dla włosów?

Redakcja abcZdrowie

Witam, Pani dolegliwości noszą znamiona zaburzeń na tle hormonalnym. Grube, ciemne włosy na policzkach, brodzie czy brzuchu, to tzw. włosienie typu męskiego, czyli hirsutyzm. Spowodowany jest wzrostem hormonów męskich – androgenów i zazwyczaj jest defektem kosmetycznym, choć niekiedy towarzyszy np. zespołowi policystycznych jajników (PCOS). Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji odnajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm. Zaburzenie to często współistnieje z zaburzeniami miesiączkowania, nasilonym trądzikiem i łojotokiem. W zależności od stopnia nasilenia hirsutyzmu lekarz może zadecydować o rozpoczęciu terapii hormonalnej: zazwyczaj w postaci umiarkowanej oraz ciężkiej, a także wtedy, gdy towarzyszą hirsutyzmowi inne objawy, dokuczliwe dla pacjentki. O ocenie stopnia zaawansowania zaburzenia oraz o przesłankach do leczenia mówi ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/hirsutyzm-kiedy-wlosy-u-kobiet-staja-sie-problemem. Zatem warto, by odwiedziła Pani endokrynologa, który po rozpoznaniu zaburzeń hormonalnych, może zaproponować terapię mającą na celu wyeliminowanie problemów związanych ze skórą oraz zbędnym owłosieniem. Natomiast o przetłuszczaniu się włosów może Pani przeczytać również pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/przetluszczajace-sie-wlosy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.