Brak biustu i bujny zarost u 22-latki

22lata i zero biustu.Poza tym wyjatkowo bujny zarost na nogach(rowniez udach)i wloski gdzie ich byc nie powinno-na brzuchu,miedzy posladkami,dookola brodawek,na klatce piersiowej,wasy.Podejrzewam zaburzenia hormonalne,ale kiedy zwrocilam sie z tym do lekarza zapytal tylko o miesiaczke i uspokoil mnie,ze jesli ta jest regularnie(a jest)to nie mam powodu do zmartwien.Ja uwazam inaczej,zrezygnowalam z basenow, plazy itd.Co robic?Tylko silikony czy istnieje inny sposob?I jak pozbyc sie tego zarostu?

Szanowna Pani,

Powinna skontaktować się Pani z endokrynologiem.
Kiedy rzeczywiście powinno się rozpocząć diagnostykę hirsutyzmu? Według rekomendacji światowych towarzystw endokrynologicznych, hormonalną diagnostykę hirsutyzmu zaleca się w następujących stanach:

Hirsutyzm w stopniu umiarkowanym lub ciężkim, czyli > 15 pkt. w skali Ferrimana i Gallweya
Hirsutyzm każdego stopnia, jeśli pojawia się nagle i charakteryzuje się burzliwym i postępującym przebiegiem
Hirsutyzm każdego stopnia, jeśli towarzyszy mu jeden z poniżej wymienionych objawów:
- zaburzenia cyklu miesiączkowego lub zaburzenia płodności

- otyłość centralna

- rogowacenie ciemne, będące oznaką insulinooporności tkankowej

- przerost łechtaczki.

Polecam wykonanie testu dostępnego na stronie portalu Medexpress, gdzie napisałem artykuł o hirsutyzmie
http://www.medexpress.pl/start/kiedy-wlosy-u-kobiet-staja-sie-problemem/59737/
i zgłoszenie się do dobrego endokrynologa

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz