Hirsutyzm - jak z nim walczyć?

Witam. Chciałabym uzyskać jakieś porady w sprawie hirsutyzmu. Mam 19 lat i jestem dziewczyną. Rok temu będąc u lekarza ogólnego dostałam skierowanie do endokrynologa. Przyczyną skierowania było nadmierne owłosienie na policzkach, plecach, udach, ramionach, palcach u rąk i stóp, klatce piersiowej oraz sutkach.. Mam ciemne włosy, co przy mojej jasnej karnacji jest strasznie widoczne i nieestetyczne. Po pierwszej wizycie u endokrynologa zostałam skierowana na badania: fibrynogen, d-dimer, ths, fT4, testosteron, prolaktyna, DHEA-s, androstendion. Po wizycie u lekarza z wynikami, lekarz stwierdził, że mam hirsutyzm drugiego stopnia spowodowany wytwarzaniem z nadnerczy androgenów. Dostałam leki hormonalne oraz antykoncepcyjne. Po jakimś czasie po braniu tych leków owłosienie wręcz wzrosło niż zmalało, miałam problemy z ciśnieniem (zaczęło mi spadać), puchła mi twarz i strasznie przybrałam na wadze. Lekarz kazał odstawić mi leki oraz po jakimś czasie powtórzyć badania. Stwierdził, że w takim razie na mój organizm nie działają te leki i nie jest w stanie mi pomóc. Czy mogę coś w tym kierunku zrobić - zmienić lekarza czy muszę po prostu nauczyć się z tym żyć?

Redakcja abcZdrowie

Skoro rozpoznano u Pani nadmierne wytwarzanie hormonów przez nadnercza, to zabrakło mi informacji czy wykonano badania obrazowe, czyli usg, tomografię komputerową z oceną nadnerczy i jaki uzyskano wynik. Hirsutyzm nie jest stanem prawidłowym i wymaga ustalenia przyczyny, a następnie leczenia. Nadmiar hormonów nadnerczowych powoduje nie tylko zmiany skórne, ale także złożone zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu jako całości. Zachęcam do kontynuacji diagnostyki, a do czasu jej zakończenia może Pani stosować metody kosmetyczne usuwające nadmierne owłosienie.