Co powinnam zrobić mając takie dolegliwości?

Witam, z racji pewnych objawów wybrałam się do ginekologa który odesłała mnie na badania tarczycy - w obu przypadkach nic nie wyszło, nie wiem jakie badania zrobić dalej i do jakiego lekarza się udać natomiast posiadam takie objawy jak ; - zmęczenie, problemy z snem, zasypianiem, budzeniem się - problemy z wzdęciami, częsta biegunka, zaburzeniami odżywiania, zgaga oraz refluks - problemy z pamięcią - problemy z włosami i cera - przyrost wagi mimo diety i treningów - nieregularne miesiączki - nadmierna potliwość - nadmierne owłosienie - częste bóle głowy
KOBIETA, 19 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Przykro mi słyszeć o Pani problemach zdrowotnych, które wydają się wpływać na wiele aspektów Pani życia. Rozumiem, że brak jednoznacznych wyników po wizytach u specjalistów może budzić frustrację i niepewność co do kolejnych kroków.

Wymienione objawy, takie jak zmęczenie, problemy z trawieniem, zmiany w stanie skóry i włosów, nieregularne miesiączki czy też problemy z wagą mogą wskazywać na złożone zaburzenia, za które odpowiadać mogą różne układy w organizmie. W takiej sytuacji, holistyczne podejście, czyli uwzględnienie całości funkcjonowania organizmu, może być kluczem do znalezienia przyczyny i odpowiedniego leczenia.

Jeśli chodzi o dobór lekarzy, sugerowałabym konsultację z endokrynologiem. Pomimo że wstępne badania tarczycy nie wykazały nieprawidłowości, specjalista może zasugerować bardziej szczegółowe testy, które pozwolą przyjrzeć się dokładniej funkcjonowaniu nie tylko tarczycy, ale również innych gruczołów.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia czy zgaga, wymagają konsultacji z gastroenterologiem. Specjalista ten może zaproponować badania, które pozwolą ocenić funkcjonowanie układu pokarmowego i wykluczyć lub potwierdzić obecność stanów, które mogłyby wywoływać opisane przez Panią symptomy.

Z kolei, jeśli chodzi o problemy ze snem, pamięcią czy nastrojem, nie można wykluczyć, że mogą one mieć podłoże w stresie lub napięciu emocjonalnym, dlatego warto również rozważyć wsparcie psychologiczne.

Zachęcam również do lektury kilku artykułów na powyższe tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-owulacja-czyli-poznaj-swoj-cykl

https://portal.abczdrowie.pl/medytacja-na-problemy-ze-snem

https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-najwazniejsze-informacje

https://portal.abczdrowie.pl/somatyzacja-objawy-somatyczne

Mam nadzieję, że te sugestie będą dla Pani pomocne i krok po kroku przybliżą Panią do odzyskania pełni zdrowia i dobrego samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.