Czy martwić się tym TSH?

Witam mam 33 lata TSH w górnej granicy normy 4,699 (norma ustalona przez laboratorium 0,550-4,780) czy jest to powód aby zacząć się martwić? Ogólnie kiepsko się czuję, zaparcia, zmęczenie, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, brak siły w rękach i przy niewielkim wysiłku odczuwam ogromne zmęczenie. Nadwagi nie mam moje BMI 23 więc jest prawidłowo. Z wyników badań podstawowych miałam nieprawidłowe znacznie : Średnie stężenie HGB w erytrocytach (MCHC) za niskie Wskaźnik anizocytozy płytek krwi (PDW za wysokie Monocyty (MON%) za wysokie sód w surowicy górna granica 144 (132-146) tsh górna granica 4.699 (0,550-4,780)

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani badania kontrolne krwi. To ważna profilaktyka wielu chorób oraz ocena stanu funkcjonowania organizmu.

Biorąc pod uwagę wyniki Pani badań oraz opisane objawy, można by przypuszczać, że cierpi Pani na niedoczynność tarczycy, być może związaną z chorobą zapalną – Hashimoto.

Wszystkie odczuwane przez Panią dolegliwości, czyli zmęczenie, zaparcia, czy problemy z pamięcią, mogą wskazywać na problemy z tarczycą. Wynik TSH jest, co prawda w górnej granicy normy, ale jest on za wysoki, gdyż może powodować i nasilać wspomniane objawy.

Choroba Hashimoto jest schorzeniem autimmunologicznym, która może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Jednakże, często prowadzi do niedoczynności tarczycy. Dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego tego gruczołu, w wyniku czego następuje obniżenie produkcji hormonów. Do głównych objawów Hashimoto, można zaliczyć wcześniej wspomniane zaparcia, zmęczenie, ale również ciągłe uczucie zimna, nieregularne miesiączki, problemy z wagą, bladość skóry, wypadanie włosów oraz nadciśnienie tętnicze.

Aby zdiagnozować tą chorobę autoimmunologiczną, należałoby poszerzyć badania o przeciwciała przeciwtarczycowe Anty – TPO oraz Anty – Tg, a także określenie poziomu Ft3 oraz Ft4 w surowicy krwi.

Ze względu na odległość, trudno jest postawić właściwą diagnozę, dlatego też zalecamy wizytę u lekarza endokrynologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie Pani objawów i aktualnych wyników badań krwi, zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu. Prawdopodobnie, będzie wdrożone leczenie, polegające na przyjmowaniu odpowiednich dawek syntetycznego hormonu tarczycy.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-choroby-hashimoto-objawy-i-badanie-przedmiotowe-laboratoryjne-usg-biopsja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.