Czy konieczne jest dokładniejsze badanie hormonów?

Witam, mam 24 lata, dzisiejszego dnia zrobiłam badania tarczycy, ponieważ od dłuższego czasu doskwierają mi objawy takie jak: uczucie zimna, bardzo sucha skóra, zaparcia, nieregularne miesiączki, stany lękowe Wyniki są następujące TSH 1.37 normy od 0.55 do 4.78 qlU/ml Ft4 0.92 normy od 0.89 do 1.76 ng/dl Ft3 3.57 normy od 2.30 do 4.20 pg/ml Czy konieczne są dokładniejsze badania lub badanie innych hormonów ? Z góry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania hormonów tarczycy, aby sprawdzić stan funkcjonowania tego ważnego gruczołu. To również istotna profilaktyka w kierunku wielu ewentualnych chorób toczących się w organizmie.

Towarzyszące dolegliwości, które Pani opisała, mogłyby wskazywać na pewne problemy z tarczycą. Niedoczynność tego gruczołu, jak i choroba autoimmunologiczna Hashimoto mogą powodować takie objawy, jak: ciągłe uczucie zmęczenia, osłabienie, problemy z wagą, wypadanie włosów, suchość skóry, nieregularne miesiączki, problemy z płodnością, czy bezsenność.

Na podstawie wyników badań tak zwanej trójki tarczycowej, prawdopodobnie nie powinno stwierdzić się odchyleń od ustalonych norm referencyjnych. Dodatkowo, wstępnie można by było wykluczyć pewne schorzenia tarczycy. Jednakże, aby mieć pełen obraz badań, powinno wykonać się ponadto określenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych Anty- TPO oraz Anty – Tg. Czasami zdarza się sytuacja, ze przy właściwym TSH, przeciwciała są znacznie podwyższone, a wskazuje to zazwyczaj na wspomnianą chorobę Hashimoto.

Proponujemy Pani wizytę u lekarza endokrynologa, aby zdecydował o dalszym postępowaniu, jeżeli obecne objawy będą się nadal utrzymywać.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto-czym-jest-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.