Jaki zestaw badań powinnam zrobić przy tych objawach?

Witam mam problem od 6 lat nadmierne owłosienie na twarzy włosy na brodzie są ciemne, zaburzenie miesiączki ,cera jest przebarwiona cięgle pryszcze po których zostają blizny i ciężko się goją ponadto mam problem zajściem w ciąży .Prosze o udzielenie mi informacji jaki zestaw badań powinnam zrobic.

Redakcja abcZdrowie

Witam, hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie ciała i twarzy u kobiet, związane jest z zaburzeniami hormonalnymi, w tym ze wzrostem stężenia męskich hormonów płciowych (androgenów). Często jest przede wszystkim defektem kosmetycznym i nie wiąże się z poważnymi schorzeniami. Jednak, jeśli dodatkowo dokuczają Pani problemy skórne związane z nadprodukcją sebum oraz zaburzenia miesiączkowania, to trzeba jak najszybciej rozpocząć diagnostykę. Więcej o hirsutyzmie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm. Najlepiej byłoby, gdyby udała się Pani na wizytę do ginekologa endokrynologa – w Pani przypadku należy wykonać badanie ginekologiczne oraz USG narządu rodnego, a w następnej kolejności badania hormonalne. Hirsutyzm i towarzyszące mu w tym wypadku dolegliwości mogą być oznaką PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników, który często jest przyczyną niepłodności. Niestety czasem takie objawy może dawać też guz zlokalizowany na jajniku – dlatego tak ważne jest badanie w gabinecie ginekologicznym. Również nieprawidłowości ze strony nadnerczy mogą dawać takie symptomy, na jakie Pani narzeka, w tym zespół Cushinga czy wrodzony przerost nadnerczy. Najczęściej wykonywane w diagnostyce są badania hormonalne na oznaczenie stężenia androgenów, w tym testosteronu i DHEA-S, estrogenów i prolaktyny, a także kortyzolu. O tym jednak decyduje lekarz, proszę się z nim pilnie skonsultować. Tutaj więcej o chorobach, które mogą być przyczyną hirsutyzmu: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-owlosienie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.