Co zrobić z tym owłosieniem w ciąży?

Witam jestem w 13 tygodniu ciąży i mam problemy z owłosieniem najbardziej na brzuchu nie stety nie jest to przez ciążę ponieważ borykam się z tym od kilku lat :( czy mogę ich mieć jeszcze więcej ? Czy nie powinny urosnąć skoro już mam ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie sposób przewidzieć w jakim stopniu nadprodukcja hormonów płciowych wpłynie na owłosienie pojawiające się na ciele – niektóre kobiety w ogóle nie odnotowują takiego defektu. U innych niestety uporczywe włoski porastają niekiedy dość bujnie okolice twarzy, przedramion czy właśnie brzuch, a nawet sutki. Odsyłam do odpowiedzi eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-owlosienie-w-czasie-ciazy.

Nie da się także nic z tym zrobić, choć proszę pamiętać, że nadmierne owłosienie pojawiające się w ciąży zanika wraz ze spadkiem hormonów we krwi po porodzie. Podczas ciąży może Pani jedynie walczyć ze skutkami poprzez depilację, aczkolwiek okolice brzucha lepiej unikać.

Niestety trudno doradzić coś więcej, ponieważ nie wspomina Pani, czy przyczyną nadmiernego owłosienia przed ciążą były zaburzenia hormonalne, czy też jest to defekt kosmetyczny. W przypadku hirsutyzmu, sugerowałabym wizytę u endokrynologa po porodzie. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.