Co robić z tym nadmiernym owłosieniem ręki?

Dzień dobry.prosze o poradę do jakiego lekarza się udać i jakie badania powinnam wykonać .mam problem z nadmiernym owłosieniem twarzy wyrastają mi grube twarde ciemne włoski na brodzie i mnóstwo na wąsiku.mam na bieżąco badane hormony tarczycy ( mam guzek) ale one są w normie.im więcej ich wyrywam tym to bardziej się nasila.na początku było ich mniej a teraz wyrywam coraz więcej .proszę o pomoc :(

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Domyślam się, że problem, o którym Pani pisze jest kłopotliwy.

Schorzenie o nazwie hirsutyzm - jest to nadmierne owłosienie u kobiet, najczęściej pojawiające się w miejscach typowych dla mężczyzn, czyli na górnej wardze, brodzie, klatce piersiowej, górnej części brzucha i podbrzuszu, ramionach, plecach lub udach. W łagodnej formie jest to jedynie nadwrażliwość mieszków włosowych na hormony. Bardziej zaawansowana postać jest związana z podwyższonym poziomem androgenów - męskich hormonów płciowych, w organizmie kobiety. Dla wielu kobiet jest to problem krępujący i uciążliwy.

Podstawowe badania, dzięki którym diagnozuje się hirsutyzm to pomiar stężenia we krwi: testosteronu całkowitego i wolnego, DHEAS, prolaktyny i 17-OH-progesteronu. Dopiero na podstawie wyników powyższych badań laboratoryjnych pogłębia się diagnostykę o badania innego rodzaju, w kierunku domniemywanych zaburzeń.

80% przypadków powyższej dolegliwości jest związane z PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników. Rzadsze przyczyny związane są z innymi chorobami układu endokrynnego.

Proponuję konsultację ze specjalistą endokrynologii, aby dokładnie zdiagnozować powody Pani dolegliwości i ewentualnie wdrożyć potrzebne leczenie. Postępowanie będzie zależało od wykrytej przyczyny.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

Zapraszam też do lektury artykułów na powyższy temat:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm

https://portal.abczdrowie.pl/hirsutyzm-kiedy-wlosy-u-kobiet-staja-sie-problemem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.