Do jakiego lekarza udać się z nadmiernym owłosieniem? [PORADA EKSPERTA]

Do jakiego lekarza udac się z nadmiernym owlosieniem? Jakie badania wczesniej wykonac?

Dzień dobry :). Proszę umówić się na konsultację do lekarza endokrynologa. Lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań. I będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie.

Do endykronologa, który może zdiagnozować hirsutyzm. Jest to występowanie włosów szorstkich, ciemnych i grubych w miejscach typowych dla mężczyzn. Jego główną przyczyną jest podwyższone stężenie androgenów. Do okolic androgenozależnych należą: obszar nad górną wargą, podbródek, klatka piersiowa, kark, okolica lędźwiowa, brzuch a także uda i stopy. Innymi skutkami zaburzeń hormonalnych mogą być: niski głos, nieregularne miesiączkowanie, niepłodność i trądzik. Nadmierne owłosienie diagnozuje się niekiedy również u kobiet, które mają regularne miesiączki i prawidłowe stężenia androgenów w surowicy. W ich przypadku przyczynami hirsutyzmu są najczęściej predyspozycje genetyczne oraz wzmożona wrażliwość mieszków włosowych na androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Jest to tzw. hirsutyzm idiopatyczny. Schorzenie może być również wywołane lekami hormonalnymi: androgenami, pochodnymi progesteronu (najczęściej środkami antykoncepcyjnymi) lub steroidami. W przypadku tego schorzenia leczenie farmakologiczne zapobiega wyrastaniu nowych włosów, zmniejsza szybkość odrostu dotychczasowych, ale nie może spowodować zaniku już istniejących. Taki efekt uzyskuje się tylko depilacją trwałą. Celowe jest więc postępowanie polegające na zahamowaniu porostu nowych włosów farmakologicznie (jeszcze raz podkreślam - kiedy są wskazania, nie można przecież bezmyślnie ingerować w gospodarkę hormonalną z powodu kilku włosków) a następnie depilacji trwałej metodami kosmetycznymi.